Zamknij

Usługi dronem dla rolnictwa

Wykorzystanie dronów w rolnictwie w naszym kraju jest jeszcze dość niszowym tematem, chociaż w wielu krajach używanie dronów staje się tak powszechne jak używanie ciągników. Rolnicy na całym świecie dostrzegają wielki potencjał w wykorzystaniu bezzałogowców bo dzięki temu ułatwiają sobie pracę, uzyskują lepsze plony i oszczędzają pieniądze. Poznaj usługi rolnictwa precyzyjnego w DroniQ.pl

Szkody łowieckie z drona

Szacowanie szkód łowieckich

Z łatwością mapujemy obszary po kilkaset hektarów w krótkim czasie. Raport z oszacowanymi szkodami dostarczamy nawet tego samego dnia.

 

Tworzymy dokładne raporty zawierające informacje o poziomie zniszczeń i braków na polach.

Latamy na terenie całego kraju!

 

Cena za szacowanie szkód dronem wynosi od 200 pln/ha

Monitorowanie stanu upraw z drona

Krok drugi to zbadanie stanu rozwoju upraw dzięki kamerom multispektralnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, które rośliny rozwijają się prawidłowo, a które wymagają dodatkowej opieki.


Z tak precyzyjnymi informacjami w postaci map, każdy gospodarz będzie w stanie odpowiednio zareagować działając bardzo precyzyjne!


Cena za monitorowanie stanu upraw dronem wynosi od 300 pln/ha

Opryski dronem

Dron może opryskać całe pole lub zadziałać miejscowo – na podstawie wykonanych wcześniej map. Dron wykona  automatyczny oprysk w wyznaczonych przez nas miejscach skutecznie pokrywając rośliny.

 

Cena za oprysk dronem wynosi od 300 pln/ha i wymaga zestawu z monitorowaniem i mapowaniem.

Liczenie i identyfikacja upraw

Korzystając ze specjalnego oprogramowania i AI jesteśmy w stanie policzyć nie tylko pole powierzchni ale także np. ilość drzew, roślin, zwierząt, w niemal automatyczny sposób.  występujących na danym obszarze.

 

W takim sam sposób możemy automatycznie identyfikować obiekty oraz udostępniać raporty na temat rodzaju upraw czy ubytków.

 

 

Oprysk dronem

Zalety wykorzystania dronów w rolnictwie

Drony w rolnictwie stają się coraz częściej wykorzystywanym narzędziem przez rolników w XXI wieku. W DroniQ.pl mamy szereg usług skierowanch do rolnictwa.

Wykorzystanie dronów w rolnictwie w naszym kraju jest jeszcze dość niszowym tematem, chociaż w wielu krajach używanie dronów staje się tak powszechne jak używanie ciągników. Rolnicy na całym świecie dostrzegają wielki potencjał w wykorzystaniu bezzałogowców bo dzięki temu ułatwiają sobie pracę, uzyskują lepsze plony i oszczędzają pieniądze.

Najważniejsze zalety z wykorzystania dronów w rolnictwie to:


  1. Dokładne informacje o plonach – precyzja pozyskiwania danych z powietrza jest kluczowa i nie podlega wszelkim wątpliwościom.
  2. Szybkość tworzenia raportów – po zebraniu danych z pola, wyniki pomiarów są dostępne w przeciągu kilkunastu godzin, a czasem po kilku godzinach.
  3. Ilość danych – Przy korzystnych warunkach pogodowych, można pozyskać informację z setek hektarów. Podczzs jednego lotu można zbierać różnego rodzaju informacje dzięki różnym czujnikom.
  4. Automatyzacja pracy – Drony można zaprogramować tak aby lot obywał się po wyznaczonej trasie. Dzięki temu operator nie musi ręcznie manewrować dronem co ogranicza ryzyko pomyłki przy zbieraniu danych.
  5. Oszczędność pieniędzy i czasu – Dane, które dostarczają drony pozwalają na ograniczenie ilości stosowanych oprysków, pozwalają na podejmomwanie konkretnch decyzji, które przekładają się na lepsze plony.

Do czego stosuje się drony w rolnictwie?

Za pomocą dronów przeprowadzamy m.in. analizy witalności czyli stanu zdrowia roślin, szacujemy poziom szkód, analizujemy dawkowanie nawozów i nawodnienia czy też wykonujemy pomiarów działek rolnych lub modele 3D. Wykorzystanie dronów w rolnictwie przynosi realne oszczędności dla rolników dzięki uzyskanym z powietrza informacjom. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie pozyskiwania danych z dronów oraz co najważniejsze dalszej ich obróbki czyli np. interpretacji wykonanych zdjęć czy pomiarów.

 

Dlaczego więc jest to jeszcze tak mało powszechna usługa? Naszym zdaniem najważniejszym czynnikiem jest brak wiedzy w społeczeństwie o możliwościach wykorzystania dronów w tej dziedzinie. Kolejnymi mogą być: dostępność usług oraz jej cena oraz małe areały poszczególnych gospodarstw.
Jednak jak pokazują nasze działania, nawet na małym obszarze zastosowanie dronów może przynieść korzyści.

Badanie stanu roślin z drona

Najczęściej wykonywaną usługą jeżeli chodzi o rolnictwo jest badanie stanu roślin / analiza ich witalności. Najbardziej popularną techniką teledetekcji jest technika NDVI ( Normalized Difference Vegetation Index ), która identyfikuje roślinność i mierzy jej ogólny stan rozwoju. Czujnik kamery tworzy szczegółowe zdjęcia RGB, lub zdjęcia m.in. w bliskiej podczerwieni, pozwalając hodowcom na szybkie stworzenie mapy ze znormalizowanym wskaźnikiem wegetacji różnicowej (NDVI). Otrzymujemy więc bezcenne informacje o poziomie dojrzałości upraw miejscach wymaganej interwencji.


Dzięki dronom jesteśmy w stanie szybko stworzyć zarówno klasyczną ortofotomapę jak i mapę z NDVI.

Opryski z powietrza za pomocą dronów

Opryski z powietrza można wykonywać na całym polu lub tylko we wskazanych miejsach gdzie wymagane jest dostarczenie większej ilości minerałów dla roślin. Jeżeli mamy wykonane badanie stanu roślin przy pomocy NDVI, możemy wysłać drona tylko tam, gdzie jest to wymagane nie marnując przy tym środków na niepotrzebne nawożenie dobrze rosnących roślin. Oczywiście w tym momencie nie wszystkie rodzaje oprysków są dozwolone z powietrza. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem usługi oprysku z drona.

Ocena poziomu zniszczeń z drona

Drony dostarczają widoku, którego nie widać z ziemi. Z powietrza bardzo dobrze widać wszelkiego rodzaju uszkodzenia plonów powstałych zarówno z przyczyn naturalnych jak i z powodu błędnych upraw. Nasze oprogramowanie jest w stanie określić poziom zniszczeń co doskonale sprawdza się przy szacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych. Na powyższym zdjęciu dokładnie widzimy fragmenty, gdzie żyto było zbyt mocno nawożone co w połączeniu z silnym wiatrem spowodowało uszkodzenia na polu. Na podstawie jednego zdjęcia jesteśmy dodatkowo w stanie wskazać miejsca gdzie ziarna zostały nierównomiernie zasiane.

Z powietrza widać również uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta. W tym wypadku przez sarny. Widać punktowe wygniecenia – są to miejsca gdzie zwierzęta leżą oraz dodatkowo podjadają plony.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat jak obliczamy szkody łowieckie z drona.

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem drona w rolnictwie skontaktuj się z nami.
Z przyjemnością omówimy naszą współpracę oraz wdrożymy usługi dronem dla rolnictwa.

ZAPRASZAMY
DO WSPÓŁPRACY

Wypełnij formularz kontaktowy aby wysłać zapytanie dotyczące rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem dronów.