Usługi dronem dla rolnictwa

Drony w rolnictwie stają się coraz częściej wykorzystywanym narzędziem przez rolników w XXI wieku. W DroniQ.pl mamy również usługi skierowane dla rolnictwa.

Wykorzystanie dronów w rolnictwie w naszym kraju jest jeszcze dość niszowym tematem, chociaż w wielu krajach używanie dronów staje się tak powszechne jak używanie ciągników. Rolnicy na całym świecie dostrzegają wielki potencjał w wykorzystaniu bezzałogowców bo dzięki nim otrzymujemy dwie najważniejsze rzeczy:

1) Dokładne informacje o plonach
2) Oszczędność pieniędzy i czasu

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych usług dronem dla rolnictwa oraz leśnictwa. W poniższym wpisie opiszemy również do czego wykorzystujemy drony w przypadku rolnictwa.

Uszkodzenia pola przez sarnę 

Do czego stosuje się drony w rolnictwie?

Za pomocą dronów przeprowadzamy m.in. analizy witalności czyli stanu zdrowia roślin, szacujemy poziom szkód, analizujemy dawkowanie nawozów i nawodnienia czy też wykonujemy pomiarów działek rolnych lub modele 3D. Wykorzystanie dronów w rolnictwie przynosi realne oszczędności dla rolników dzięki uzyskanym z powietrza informacjom. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie pozyskiwania danych z dronów oraz co najważniejsze dalszej ich obróbki czyli np. interpretacji wykonanych zdjęć czy pomiarów.

 

Dlaczego więc jest to jeszcze tak mało powszechna usługa? Naszym zdaniem najważniejszym czynnikiem jest brak wiedzy w społeczeństwie o możliwościach wykorzystania dronów w tej dziedzinie. Kolejnymi mogą być: dostępność usług oraz jej cena oraz małe areały poszczególnych gospodarstw.
Jednak jak pokazują nasze działania, nawet na małym obszarze zastosowanie dronów może przynieść korzyści.

 

Badanie stanu roślin z drona

Najczęściej wykonywaną usługą jeżeli chodzi o rolnictwo jest badanie stanu roślin / analiza ich witalności. Najbardziej popularną techniką teledetekcji jest technika NDVI ( Normalized Difference Vegetation Index ), która identyfikuje roślinność i mierzy jej ogólny stan. Czujnik kamery tworzy szczegółowe zdjęcia RGB, lub zdjęcia w bliskiej podczerwieni (NIR), pozwalając hodowcom na szybkie stworzenie mapy ze znormalizowanym wskaźnikiem wegetacji różnicowej (NDVI). Dzięki temu otrzymujemy bezcenne ręcz informacje o poziomie dojrzałości upraw oraz zdrowiu upraw.
Dzięki dronom jesteśmy w stanie szybko stworzyć zarówno klasyczną ortofotomapę jak i mapę z NDVI.

 

 

Ocena poziomu zniszczeń z drona

Drony dostarczają widoku, którego nie widać z ziemi. Z powietrza bardzo dobrze widać wszelkiego rodzaju uszkodzenia plonów powstałych zarówno z przyczyn naturalnych jak i z powodu błędnych upraw. Nasze oprogramowanie jest w stanie określić poziom zniszczeń co doskonale sprawdza się przy szacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych. Na powyższym zdjęciu dokładnie widzimy fragmenty, gdzie żyto było zbyt mocno nawożone co w połączeniu z silnym wiatrem spowodowało uszkodzenia na polu. Na podstawie jednego zdjęcia jesteśmy dodatkowo w stanie wskazać miejsca gdzie ziarna zostały nierównomiernie zasiane.

Z powietrza widać również uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta. W tym wypadku przez sarny. Widać punktowe wygniecenia – są to miejsca gdzie zwierzęta leżą oraz dodatkowo podjadają plony.

   

Sarna z drona na polu 

 

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem drona w rolnictwie skontaktuj się z nami.
Z przyjemnością omówimy naszą współpracę oraz wdrożymy usługi dronem dla rolnictwa.

Zadzwoń do nas:

668-423-647

Wyślij wiadomość

kontakt@droniq.pl