Zamknij

Usługi dronem dla rolnictwa

Wykorzystanie dronów w rolnictwie w naszym kraju jest jeszcze dość niszowym tematem, chociaż w wielu krajach używanie dronów staje się tak powszechne jak używanie ciągników. Rolnicy na całym świecie dostrzegają wielki potencjał w wykorzystaniu bezzałogowców bo dzięki temu ułatwiają sobie pracę, uzyskują lepsze plony i oszczędzają pieniądze. Poznaj usługi rolnictwa precyzyjnego w DroniQ.pl

Oprysk z drona

Wykorzystując drona rolniczego T10 wykonujemy opryski z prędkością pokrycia ok. 2-3 hektarów na godzinę. Dzięki dronom opryskowym możemy pracować na wybranej powierzchni lub całym polu omijając przeszkody terenowe. Możliwe jest wykonywanie lotów z wydajnością do 10 ha/h lecz otrzymanie zgód na loty większymi (powyżej 25 kilogramów) zajmuje kilka miesięcy. Wykonując przed zabiegiem mapę NDVI, jesteśmy w stanie wykorzystać do oprysku mapy zmiennego dawkowania.  Dron rolniczy wykona automatyczny oprysk w wyznaczonych przez nas miejscach skutecznie pokrywając rośliny docierając do ich najniższych warstw.

Monitorowanie stanu upraw

Kolejna usługa w rolnictwie precyzyjnym to badanie stanu upraw za pomocą drona przy użyciu kamer multispektralnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, które rośliny rozwijają się prawidłowo, a które wymagają dodatkowej opieki.  Wykrywamy i analizujemy zawartość pierwiastków stałych w glebie oraz dostarczamy informacje w taki sposób, że rolnicy są stanie prowadzić politykę nawozową w najskuteczniejszy sposób.

Szacunkowy koszt dla opracowania terenu o powierzchni 50ha wynosi ok. 1200zł oraz 2800zł dla 200 hektarów. Ceny nie zawierają kosztów logistycznych.

Szacowanie szkód łowieckich dronem​

W ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zmapować obszar o powierzchni kilkuset hektarów. Po zakończonym dniu w terenie przygotowujemy raport z gotową mapą całego terenu wraz z wyliczeniem uszkodzonych powierzchni. Raport dostępny jest w wersji elektronicznej lub papierowej na życzenie klienta.

Szacunkowy koszt opracowania o powierzchni 50ha wynosi ok. 1200 zł oraz 2500 zł dla 200 hektarów. Ceny nie zawierają kosztów logistycznych.

Naucz się wykorzystywać drony rolnicze w nowoczesnym gospodarstwie i oferuj usługi dronowe dla rolnictwa.

 

Szkolenia z trenerem DJI Agriculutre. Sprawdź nasze kursy z wykorzystania dronów opryskowych i mapujących.

Liczenie i identyfikacja upraw z drona

Korzystając ze specjalnego oprogramowania jesteśmy w stanie policzyć nie tylko pole powierzchni ale także np. ilość drzew występujących na danym obszarze. Liczenie upraw z drona odbywa się przy użyciu oprogramowania bazującego o sztuczną inteligencję. W takim sam sposób możemy automatycznie identyfikować obiekty oraz udostępniać raporty na temat rodzaju upraw czy ubytków. Za pomocą AI możliwe jest np. wykrywanie linii plantacji, liczenie powalonych drzew, wykrywanie ilości roślin czy chwastów.

Zalety wykorzystania dronów w rolnictwie

Drony w rolnictwie stają się coraz częściej wykorzystywanym narzędziem przez rolników w XXI wieku. W DroniQ.pl mamy szereg usług skierowancyh do rolnictwa.

Wykorzystanie dronów w rolnictwie w naszym kraju jest jeszcze dość niszowym tematem, chociaż w wielu krajach używanie dronów staje się tak powszechne jak używanie ciągników. Rolnicy na całym świecie dostrzegają wielki potencjał w wykorzystaniu bezzałogowców bo dzięki temu ułatwiają sobie pracę, uzyskują lepsze plony i oszczędzają pieniądze.

 

Najważniejsze zalety z wykorzystania dronów w rolnictwie to:

 

  1. Dokładne informacje o plonach – precyzja pozyskiwania danych z powietrza jest kluczowa i nie podlega wszelkim wątpliwościom.
  2. Szybkość tworzenia raportów – po zebraniu danych z pola, wyniki pomiarów są dostępne w przeciągu kilkunastu godzin, a czasem po kilku godzinach.
  3. Ilość danych – Przy korzystnych warunkach pogodowych, można pozyskać informację z setek hektarów. Podczzs jednego lotu można zbierać różnego rodzaju informacje dzięki różnym czujnikom.
  4. Automatyzacja pracy – Drony można zaprogramować tak aby lot obywał się po wyznaczonej trasie. Dzięki temu operator nie musi ręcznie manewrować dronem co ogranicza ryzyko pomyłki przy zbieraniu danych.
  5. Oszczędność pieniędzy i czasu – Dane, które dostarczają drony pozwalają na ograniczenie ilości stosowanych oprysków, pozwalają na podejmomwanie konkretnch decyzji, które przekładają się na lepsze plony.

Do czego stosuje się drony w rolnictwie?

Za pomocą dronów przeprowadzamy m.in. analizy witalności czyli stanu zdrowia roślin, szacujemy poziom szkód, analizujemy dawkowanie nawozów i nawodnienia czy też wykonujemy pomiarów działek rolnych lub modele 3D. Wykorzystanie dronów w rolnictwie przynosi realne oszczędności dla rolników dzięki uzyskanym z powietrza informacjom. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie pozyskiwania danych z dronów oraz co najważniejsze dalszej ich obróbki czyli np. interpretacji wykonanych zdjęć czy pomiarów.

 

Dlaczego więc jest to jeszcze tak mało powszechna usługa? Naszym zdaniem najważniejszym czynnikiem jest brak wiedzy w społeczeństwie o możliwościach wykorzystania dronów w tej dziedzinie. Kolejnymi mogą być: dostępność usług oraz jej cena oraz małe areały poszczególnych gospodarstw.
Jednak jak pokazują nasze działania, nawet na małym obszarze zastosowanie dronów może przynieść korzyści.

Badanie stanu roślin z drona

Najczęściej wykonywaną usługą jeżeli chodzi o rolnictwo jest badanie stanu roślin / analiza ich witalności. Najbardziej popularną techniką teledetekcji jest technika NDVI ( Normalized Difference Vegetation Index ), która identyfikuje roślinność i mierzy jej ogólny stan. Czujnik kamery tworzy szczegółowe zdjęcia RGB, lub zdjęcia w bliskiej podczerwieni (NIR), pozwalając hodowcom na szybkie stworzenie mapy ze znormalizowanym wskaźnikiem wegetacji różnicowej (NDVI). Dzięki temu otrzymujemy bezcenne ręcz informacje o poziomie dojrzałości upraw oraz zdrowiu upraw.
Dzięki dronom jesteśmy w stanie szybko stworzyć zarówno klasyczną ortofotomapę jak i mapę z NDVI.

Opryski z powietrza za pomocą dronów

Opryski z powietrza można wykonywać na całym polu lub tylko we wskazanych miejsach gdzie wymagane jest dostarczenie większej ilości minerałów dla roślin. Jeżeli mamy wykonane badanie stanu roślin przy pomocy NDVI, możemy wysłać drona tylko tam, gdzie jest to wymagane nie marnując przy tym środków na niepotrzebne nawożenie dobrze rosnących roślin. Oczywiście w tym momencie nie wszystkie rodzaje oprysków są dozwolone z powietrza. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem usługi oprysku z drona.

Ocena poziomu zniszczeń z drona

Drony dostarczają widoku, którego nie widać z ziemi. Z powietrza bardzo dobrze widać wszelkiego rodzaju uszkodzenia plonów powstałych zarówno z przyczyn naturalnych jak i z powodu błędnych upraw. Nasze oprogramowanie jest w stanie określić poziom zniszczeń co doskonale sprawdza się przy szacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych. Na powyższym zdjęciu dokładnie widzimy fragmenty, gdzie żyto było zbyt mocno nawożone co w połączeniu z silnym wiatrem spowodowało uszkodzenia na polu. Na podstawie jednego zdjęcia jesteśmy dodatkowo w stanie wskazać miejsca gdzie ziarna zostały nierównomiernie zasiane.

Z powietrza widać również uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta. W tym wypadku przez sarny. Widać punktowe wygniecenia – są to miejsca gdzie zwierzęta leżą oraz dodatkowo podjadają plony.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat jak obliczamy szkody łowieckie z drona.

Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem drona w rolnictwie skontaktuj się z nami.
Z przyjemnością omówimy naszą współpracę oraz wdrożymy usługi dronem dla rolnictwa.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Zapraszamy do darmowych konsultacji w zakresie stosowania dronów w rolnictwie. Wypełnij formularz kontaktowy aby wysłać zapytanie lub zamówić usługę wykorzystania dronów w rolnictwie. Czekamy na Twoją wiadomość.

    Nasze wpisy o wykorzystaniu dronów w rolnictwie