Zamknij

Modele 3D z drona

Modele 3D z drona to jedna z najnowszych gałęzi naszych usług w DroniQ.pl Możliwości techniczne naszych dronów pozwalają nam na przekształcenie dużej liczby odpowiednio wykonanych zdjęć z powietrza w dokładny model 3D.

Odtwórz wideo

Film promujący modele 3D

Obejrzyj nasz film, na którym przedstawiliśmy najważniejsze możliwości jakie dają wykonane przez nas modele 3D. Oprócz pomiarów liniowych, pomiarów powierzchni czy objętości 3D wykonane modele 3D można wydrukować w odpowiedniej skali na drukarkach 3D. Samo wykonanie modelu możliwe jest niemal dowolnym dronem z kamerą RGB natomiast aby otrzymać bardzo dobre rezultaty potrzebny jest odpowiedni dron z kamerą o wysokiej rozdzielczości oraz mechanicznej migawce. Taki zestaw pozwala na tworzenie najdokładniejszych modeli zbierając dane w najkrótszym czasie.

Modele 3D z drona

Dzięki możliwościom technicznym naszych dronów możemy wykonać zarówno klasyczną wizualizację danego obiektu jak i zaprezentować specjalistyczne modele używane w przemyśle czy inżynierii.
Coraz większe zainteresowanie modelami 3D budynków obserwujemy również w branży architektonicznej. Prezentacja wykonanych realizacji w nowoczesny sposób sprawdza się zarówno przy pokazywaniu gotowych budynków jak i podczas przeprowadzania inspekcji.

Jaki sprzęt wykorzystujemy?

Dron, którego wykorzystujemy do wykonywania modeli 3D to model DJI Phantom 4 RTK. Oprócz samego drona geodezyjnego posiadamy Mobilną Stacją D-RTK2 dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystywać RTK nawet tam gdzie niedostępne są klasyczne poprawki z sieci referencyjnych. Odpowiedni zapas akumulatorów pozwala nam na pracę w terenie przez długi czas bez konieczności powrotu w celu ładowania.

Oprócz samego drona posiadamy ultrawydajną stację roboczą do przetwarzania danych oraz oprogramowanie Pix4D Mapper.

Sprzęt został zakupiony w ramach realizacji projektu POIR.06.02.00-20-0086/21.

Jak wykonuje się model 3D z drona?

Wykonanie modelu 3D składa się z kilku kroków, które są ze sobą ściśle powiązane. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów jest samo pozyskanie materiału do montażu. Na późniejszym etapie będziemy łączyć ze sobą pozyskane zdjęcia i eksportować gotowy model 3D.

Krok pierwszy przy tworzeniu modeli 3D z drona

Aby poprawnie wykonać model 3D najpierw musimy odpowiednio zaprogramować misję, którą wykona dron. To jedna z najważniejszych części naszej pracy, gdzie należy wziąć pod uwagę specyfikę terenu czyli obszar, kształt i rozmiary występujących przeszkód. Dobre rozpoznanie terenu to jeden z warunków udanej misji. Oprócz tego ustalamy parametry lotu oraz ustawienia kamery. Gdy misja jest już przez nas zaplanowana przechodzimy do wykonywania zdjęć. Do każdego zlecenia dobieramy odpowiedni sprzęt oraz kamerę. Jeżeli wszystko przejdzie po naszej myśli to jest to najprzyjemniejszy moment naszej pracy.

Krok drugi – Montaż modelu 3D

Ostatnim krokiem jest wygenerowanie modelu 3D z pozyskanych zdjęć. Materiał importowany jest do odpowiedniego oprogramowania, który połączy zdjęcia pochodzące z wykonanych nalotów fotogrametrycznych. Po odpowiedniej konfiguracji programu otrzymujemy trójwymiarową chmurę punktów tzn. zbiór punktów tworzących model 3D z drona. Samo “składanie” to proces, który po pierwsze wymaga szerokiej wiedzy, a po drugie jest bardzo czasochłonny.

Krok trzeci – Eksport modelu 3D

W zależności od wielkości mapowanego obiektu sam montaż modelu trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin.

 

Stworzone modele 3D z drona są bardzo realistyczne dlatego znajdują coraz szersze zastosowanie. Ich gotowe projekty mogą być użyte np. na potrzeby prezentacji lub wizualizacji. Modele 3D z drona wykorzystuje się również do przeprowadzania analizy stanu technicznego oraz wykonania porównania przed i po remoncie. Oprócz tego jest to doskonałe narzędzie do inwentaryzacji. Wykonane modele można wydrukować na drukarce 3D lub przekształcić je na tekstury do gier komputerowych. To również doskonały sposób na ukazanie obszaru inwestycyjnego lub przebiegu budowy. Wykonane mapy 3D można dowolnie obracać oraz przybliżać ukazując wszystkie szczegóły.

ZAPRASZAMY
DO WSPÓŁPRACY

Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać ofertę na wykonanie modelu 3D z drona