Zrealizujemy dla Ciebie dokładną ortofotomapę z drona do dowolnego projektu. Uzyskujemy centymetrowe dokładności danych dzięki dronom z RTK oraz licznym fotopunktom. Gwarantujemy, że przekazane przez nas ortofotomapy będą w 100% zgodne z zamówieniem i wykonane w terminie. Realizujemy ortofotomapy z drona na terenie całego kraju. Nasze drony geodezyjne są do Twojej dyspozycji.
Ortofotomapa z drona to jedna z naszych usług, którą wykonujemy w ramach działania naszej firmy. Ortofotomapy wykonujemy własnym dronem DJI Phantom 4 RTK, który pozwala na osiągnięcie dokładności nawet poniżej 1cm co przekłada się na dokładność pomiarów w granicach 99% względem rzeczywistości.
Zapraszamy do zapoznania się z opisem całej usługi.
Profesjonalny zespół do wykonania ortofotomap z drona jest gotowy do lotów.
Dron, którego najczęściej wykorzystujemy do wykonywania ortofotomap to model DJI Phantom 4 RTK. Oprócz samego drona geodezyjnego posiadamy Mobilną Stacją D-RTK2 dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystywać RTK nawet tam gdzie niedostępne są klasyczne poprawki z sieci referencyjnych. Odpowiedni zapas akumulatorów pozwala nam na pracę w terenie przez długi czas (całodniowe loty) bez konieczności powrotu w celu ładowania.
Oprócz samego drona posiadamy ultrawydajną stację roboczą do przetwarzania danych oraz oprogramowanie Pix4D Mapper.
Sprzęt został zakupiony w ramach realizacji projektu POIR.06.02.00-20-0086/21.
Wszystkie. Najczęściej wykonujemy ortofotomapy obiektów liniowych (obszary pod budowy dróg, linii kolejowych, nowych linii gazowych itp.) oraz dużych powierzchni pod inwestycje lub przebudowę (nowe osiedla, hale itp.). Tworzymy precyzyjne mapy do celów projektowych z drona oraz opracowania wymagane do przetargów jako podwykonawcy dla firm geodezyjnych.
Projekty mierzone w dziesiątkach kilometrów nie są dla nas ograniczeniem. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu sprzętowemu jesteśmy w stanie wykonywać loty niemal cały dzień co przekłada się na dziesiątki kilometrów dziennie dla obiektów liniowych. W najbardziej wymagających projektach wykorzystywaliśmy 3 drony geodezyjne z RTK jednocześnie aby uzyskać równomierne opracowania w maksymalnie krótkim czasie.
Profesjonalne wykorzystanie dronów w branży geodezyjne od A do Z.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
Posiadamy wieloletnie doświadczenie przy wykonywaniu ortofotomap z powietrza. Latamy i szkolimy przyszłych pilotów od 2017 roku. Nie jesteśmy zwykłymi pilotami dronów, którzy umieją wykonać naloty i ortofotomapy – chociaż dzięki naszym dronowym szkoleniom specjalistycznym usługi są coraz bardziej popularne. Piloci wykonujący naloty geodezyjne dronami posiadają wykształcenie geodezyjne, dzięki temu masz pewność, że o Twoim projekcie będziemy z Tobą rozmawiać tym samym językiem.
Lata pracy w branży dronów geodezyjnych pozwoliło nam na stworzenie profesjonalnego, bogatego parku sprzętowego, który wykorzystujemy w pracach związanych z fotogrametrią niskiego pułapu, dlatego możemy wykonać niemal każdy rodzaj zlecenia.
W naszej pracy wykorzystujemy między innymi: Phantom 4 RTK, Mavic 3 Enterprise, Matrice 300 + P1 / L2, stację D-RTK 2, odbiornik AlphaGEO L2. Czyli topowy sprzęt jeśli chodzi o bezzałogowce i najwyższej jakości kamery i czujniki.
Jeśli powyższe nazwy nic Ci nie mówią, nie martw się. Z nami po prostu masz pewność, że odpowiednio dobierzemy sprzęt do Twojego zadania.
To co wyróżnia nas od konkurencji to fakt, że w ramach zamówionej u nas ortofotomapy, oprócz gotowych plików, otrzymacie Państwo dostęp do dedykowanego portalu online przez przeglądarkę internetową zarówno dla siebie jak i swoich pracowników gdzie udostępnimy wykonane przez nas materiały. Przy użyciu portalu online można przeglądać wykonane przez nas ortofotomapy z drona, nanosić własne adnotacje, wykonywać pomiary i obliczenia na dostarczonych przez nas materiałach.
Portal został zakupiony w ramach realizacji projektu POIR.06.02.00-20-0086/21.
Jednym z efektów naszych prac związanych z ortofotomapami są dokładne chmury punktów. Dzięki kompleksowej ofercie naszej firmy, wszystkie chmury punktów dostarczane są dodatkowo w dedykowanym portalu online do łatwego przeglądania poprzez przeglądarkę internetową. Portal dostępny jest dla kilku użytkowników oraz pozwala na wykonywania pomiarów 2D (punkty, odległości) oraz 3D (powierzchnie, objętości). System jest intuicyjny oraz prosty w obsłudze i nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego programu.
Wykorzystywane przez nas oprogramowanie pozwala na zmianę widoku z klasycznego 2D na przestrzenny widok 3D chmury punktów. Naniesione pomiary są doskonale widoczne, czytelne i łatwe w analizie. Możliwe jest włączenie podkładu satelitarnego lub wczytanie modeli numerycznych modeli powierzchni (DSM).
Osoba analizująca dane ma możliwość dodawania własnych komentarzy i adnotacji do opracowań. Na przykładzie widocznym obok, po wykonaniu inspekcji dachu, wykryte anomalie i uszkodzenia zostały oznaczone pinezkami. Do każdej pinezki przypisane jest pole z możliwością opisu oraz możliwość dołączenia dodatkowych zdjęć np. termowizyjnych. Osoba tworząca raport ma pełne możliwości edycji i konfiguracji końcowego wyglądu opracowania w wersji online.
Poznaj szczegóły jednej z naszych realizacji. Jest to ortofotomapa o rozdzielczości GSD 2,96cm trasy o odległości około 6 kilometrów i szerokości opracowania 240m.
Opisaliśmy szczegóły wykonania ortofotomapy jako case-study.
Jeśli masz do wykonania ortofotomapę, model 3D, model DEM, NMT, chmure punktów – dowolne opracowanie – możesz skorzystać z naszego rozwiązania przetwarzania danych fotogrametrycznych.
Zamów usługę przetwarzania danych bez konieczności posiadania odpowiedniego oprogramowania oraz komputera.
Ortofotomapa to inaczej kartograficzne opracowanie wybranego obszaru, które wykonywane jest przy użyciu przetworzonych w określonym układzie współrzędnych zdjęć, pozyskanych na przykład z drona. Używając mowy potocznej jest to mapa wybranego obszaru, która posiada jednak kilka ważnych cech, które pozwalają na odróżnienie jej od na przykład zwykłego zdjęcia lotniczego. Dzięki wysokiej dokładności, ortofotomapa odpowiada klasycznej mapie (a dokładnością ją przebija) i można wykonywać na niej różnego rodzaju operacje. Do takich operacji możemy zaliczyć na przykład: odczyt współrzędnych, pomiar powierzchni, odległości oraz obliczenia w pokryciu lub szkodach. Dzięki ortofotomapom możemy wyróżnić znajdujące się na niej obiekty takie jak np. zieleń, drogi, budynki – można je sklasyfikować co pomaga np. w zagospodarowaniu terenu.
Prawidłowo wykonana ortofotomapa cechuje się:
* Jednakową skalą dla całego obszaru. Taka mapa nie ma zniekształceń ani perspektywy.
* Ortogonalnością. Zdjęcia wykonane są pod kątem prostym względem ziemi.
* Odwzorowuje odległości, kąty i powierzchnię.
Najbardziej znaną ortofotomapą może być na przykład mapa, którą widzimy na co dzień korzystając np. z Google Maps.
Dlaczego więc nie jest ona używana przy komercyjnych projektach? Główne powody są dwa.
Po pierwsze to niska precyzja takich map, po drugie często nieaktualne zdjęcia.
Wykonana z drona ortofotomapa likwiduje oba te problemy dostarczając aktualne, bardzo precyzyjne materiały pozwalające na wykonywania dalszych analiz i pomiarów.
Jeżeli zależy nam na wysokiej dokładności danych, to z pomocą przychodzą drony oraz samoloty bezzałogowe. W zależności od wielkości obszaru możemy zastosować różne platformy latające. W tym wypadku będziemy omawiać ortofotomapy z drona więc to na nich zwrócimy swoją uwagę.
Oczywiście im większy obszar tym trudniejsze będzie zaplanowanie lotów oraz późniejsze połączenie zdjęć. Obszary o powierzchni około 100 hektarów, można jeszcze wykonać za pomocą dronów jednak wymagało to będzie podzielenia lotów na kilka startów i lądowań. Pozyskanie zdjęć dla 1 hektara powinno zająć dronowi około 10 minut. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do tworzenia ortofotomap pozwala na dostarczenie danych o dokładności rzędu 1 – 3 cm. Daje to możliwość wysoce precyzyjnego identyfikowania obiektów. Tradycyjne mapy nie oddają aktualnego stanu pokrycia i zagospodarowania terenu co możliwe jest po stworzeniu nowej ortofotomapy z drona.
Pomimo tego, że drony przestały robić na kimkolwiek wrażenie to najczęściej zwykłemu Kowalskiemu kojarzą się one z filmowaniem i fotografią. Przy zagłębieniu się w temat okazuje się, że wykorzystanie bezzałogowców ma coraz szersze zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle.
Ortofotomapa z drona to coraz częściej wpisywane hasło w przeglądarkę przez firmy z branży budowlanej, geodezyjnej czy leśnej.
W przypadku wszelkich inwestycji budowlanych dokładność pomiarów jest kluczowa. Tutaj ortofotomapy dokładnie odwzorowują aktualny stan obszaru inwestycji. Najczęściej wykonujemy naloty przed rozpoczęciem budowy oraz na jej zakończenie aby podsumować wykonane prace. Czasem zdarza się, że zamawiający chce aby wykonywać ortofotomapy cyklicznie tak aby na bieżąco mieć informację na temat postępu prac. Przy okazji takich zleceń możemy również wykonać bardzo precyzyjne pomiary materiałów budowlanych znajdujących się na placach budów.
Branża budowlana jest blisko powiązana z geodezyjną jeżeli mówimy o zastosowaniu dronów do tworzenia ortofotomap. Coraz częściej geodeci wykorzystują drony lub zlecają wykonanie pomiarów firmom takim jak nasza do szybkiego i precyzyjnego opracowania terenu.
Za pomocą informacji jakich dostarczamy możemy określić czy prace zostały wykonane zgodnie z planem. Na przykład – czy studzienki kanalizacyjne są umieszczone zgodnie z projektem lub czy na badanym obszarze nie pojawiły się budynki, których nie ma na planach itd.
W branży leśnej (oraz rolniczej) możemy wykorzystywać dwa typy kamer.
Za pomocą kamery światła dziennego RGB, możemy wskazać na przykład obszar uszkodzonych drzew czy upraw. Mało tego, oprócz wskazania tych miejsc możemy dokładnie obliczyć pole powierzchni na jakich wystąpiły straty. Pozwala to na gigantyczne przyspieszenie prac związanych z analizą i oszacowaniem poziomu strat na przykład z powodu suszy. Do tego, że informacje pozyskane z drona będą dużo dokładniejsze niż z ziemi nie trzeba nikogo przekonywać.
W przypadku rolnictwa wykorzystujemy kamery multispektralne w połączeniu z kamerami światła dziennego. Daje nam to wysoce precyzyjną informację na temat tego w jakim stanie znajdują się badane rośliny dzięki wykorzystaniu jednego ze wskaźników: NDVI, GNDVI, NDRE, LCI, OSAVI.
W dużym skrócie – jeżeli roślina nie będzie rozwijała się prawidłowo to nie będzie wydzielała odpowiednio dużo zielonego koloru i nasza kamera to wychwyci. Na tak wykonanej mapie będziemy mogli dokładnie wskazać miejsca gdzie należy udać się w celu dalszego sprawdzenia powodu złego funkcjonowania rośliny. Odpowiednie zastosowanie kamer multispektralnych w rolnictwie pomaga zaoszczędzić rolnikom dwie najważniejsze rzeczy: czas i pieniądze.
Szerzej o dronach w rolnictwie można poczytać na naszym blogu o dronach.
Ortofotomapę wykonuje się po to aby otrzymać precyzyjne i aktualne informacje na temat powierzchni i aktualnego stanu zagospodarowania terenu. Ortofotomapa z drona może być wykonana różnymi kamerami ( RGB, NDVI, Termowizyjnymi) co pozwala na użycie ortofotomap w wielu gałęziach gospodarki. Skontaktuj się z nami jeśli chcesz wykonać ortofotomapę z drona – kontakt poniżej.
Wykonanie ortofotomapy z drona można podzielić na 3 główne zadania jakie trzeba wykonać.
Krok 1 : Pozyskanie materiału
Czyli wykonanie nalotu nad wybranym obszarem i prawidłowe wykonanie zdjęć. Najważniejszymi elementami są: dokładne poznanie wymagań klienta i odpowiednie zaprogramowanie trasy i parametrów lotu. To w tym momencie decydujemy o tym jak precyzyjną mapę uda nam się stworzyć. Precyzję możemy określić za pomocą podania wartości cm / piksel.
Krok 2: Stworzenie ortofotomapy
Kiedy mamy już wykonane kilkaset zdjęć z drona musimy je ze sobą połączyć w taki sposób aby wyszła z nich ortofotomapa. Sam proces trwa znacznie dłużej niż pozyskanie zdjęć i jest równie skomplikowane. Mnogość funkcji oraz bardzo duża ilość ustawień jakie trzeba wybrać sprawia, że osoba bez doświadczenia prawdopodobnie nie poradzi sobie z obsługą programu i nie stworzy poprawnej ortofotomapy.
My do tworzenia ortofotomap z drona wykorzystujemy program Pix4D Mapper oraz DJI Terra, który w rocznym abonamencie kosztuje ponad 10 000zł. Wysoka cena oprogramowania również wpływa na końcową cenę wykonania ortofotomapy.
Krok 3: Eksport ortofotomapy
To oczywiście zależy od indywidualnych wymagań zamawiającego, ale zwykle możemy wyeksportować stworzoną ortofotomapę tak aby można było ją dokładnie obejrzeć. Do wykonanej ortofotomapy można nakładać inne wcześniejsze mapy, drukować ją w odpowiedniej skali czy też prezentować na urządzeniach multimedialnych.
Szukasz profesjonalnej i rzetelnej firmy, która wykonuje na terenie miasta Warszawa ortofotomapy z drona? Znalazłeś się w idealnym miejscu. Nasz zespół tworzą najlepsi, licencjonowani piloci dronów oraz eksperci z zakresu tworzenia ortofotomap – geodeci. Gwarantujemy najwyższą jakość świadczonych usług, ponieważ z naszymi klientami nastawiamy się na efektywną długotrwałą współpracę.
Ortofotomapa z drona to jedna z usług, którą świadczymy na terenie miasta Warszawa i okolic jak również na terenie całego kraju.
Jeśli powierzysz nam wykonanie tego zadania, możesz mieć pewność, że zrealizujemy je kompleksowo i profesjonalnie. Rozpoczniemy od pozyskania wysokiej jakości materiałów, wykonując zdjęcia najnowocześniejszymi dronami. Następnie wykorzystamy otrzymane ujęcia i we współpracy z ekspertami stworzymy ortofotomapę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z naszej usługi, zadzwoń lub wyślij do nas wiadomość. Po poznaniu szczegółów dotyczących zlecenia przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę.
Dzięki umiejętnościom, doświadczeniu oraz wąskiej specjalizacji całego zespołu możemy zagwarantować Ci w pełni satysfakcjonujące rezultaty. Na jakość świadczonych przez nas usług wpływa też sprzęt, jakim dysponujemy. Wszelkie zlecenie wykonywane na terenie Warszawy (w tym tworzenie ortofotomap z drona) realizujemy z wykorzystaniem najnowocześniejszych dronów pochodzących bezpośrednio od lidera na międzynarodowym rynku – marki DJI.
Wypełnij formularz kontaktowy aby otrzymać ofertę na wykonanie ortofotomapy z drona.
DRONIQ Konrad Czarnecki
ul. Lipowa 10
16-010 Wasilków
NIP: 9662029740
Tel: +48 668 423 647
kontakt@droniq.pl
Świadczymy usługi dronem na terenie Warszawy i całego kraju. Oferujemy filmowanie z drona, zdjęcia z drona oraz prowadzimy wynajem dronów. Wykonujemy inspekcje z powietrza, ortofotomapy oraz modele 3D.
Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu. Zadzwoń do nas aby wynająć drona lub napisz aby otrzymać darmową wycenę.
Tel: +48 668 423 647
kontakt@droniq.pl