Zamknij

DJI Agras T10 – najmniejszy dron do oprysku

 

W przedsprzedaży pojawił się nowy model drona do oprysku – DJI Agras T10. Drona cechuje niesamowita kompaktowość (jak na swoje możliwości) oraz wyska wydajność pracy podczas oprysków z powietrza. Dzięki modelowi T10 oraz T30 oprysk z drona będzie jeszcze bardziej dostępny dla lokalnych rolników, którzy myślą nad wdrożeniem dronów do swojego gospodarstwa. Dlaczego T10 będzie rewolucją na rynku? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat.

Agras T10 – waga i wymiary drona

 

Drony do oprysku zwykle cechują się wysoką wagą oraz sporym rozmiarem ramion. Obie te cechy nie ułatwiają wdrożeń i komplikują możliwości wykorzystania dronów do oprysku, zwłaszcza biorąc pod uwagę legalne latanie dronami o masie MTOM powyżej 25kg. Procedura rejestracji sprzętu oraz uzyskanie zgody na takie loty jest dość skomplikowana, droga i zajmuje dużo czasu. Model T10 ma być odpowiedzią na potrzeby mniejszych rolników, którzy chcą wdrożyć u siebie drony do oprysku ale jednocześnie ograniczyć nieco część biurokratyczną.
Waga drona DJI Agras T10 wynosi 12,2kg. Gdy dołożymy do tego akumulator oraz pełny (10l) zbiornik 0 jego waga wzrasta do 26 kilogramów. W związku z tym, tankując zbiornik do 9 litrów, dron osiąga wagę 25 kilogramów i nie musimy uzyskiwać odpowiednich uprawnień na loty dronem o masie powyżej 25 kilogramów.

Korpus w DJI T10 można złożyć do 70% jego rozłożonej wielkości, dzięki czemu jest to model niesamowicie łatwy w transporcie. Główna konstrukcja bezzałogowca T10 wykonana jest z kompozytu z włókna węglowego, co zapewnia wytrzymałość całej maszyny przy niewielkiej masie.

DJI Agras T10 – wydajność oprysku

 

Dron DJI Agras T10 wyposażony jest w 10 litrowy zbiornik na płyn. Dron wykorzystuje 4 dysze o przepływie cieczy 2,4 litra / min. T10 wyposażony jest w podwójny przepływomierz elektromagnetyczny, zapewniający bardziej równomierną wydajność wtrysku, dokładniej określający dawkę wtrysku i pomagający oszczędzać zużycie substancji.
Maksymalna szerokość oprysku wynosi 5 metrów, optymalna to 3,5 m. Według producenta takie parametry pozwolą na opryskanie powierzchni nawet do 40 hektarów w ciągu jednego dnia. Należy jednak pamiętać, że wynik ten można osiągnąć latajać praktycznie od rana do wieczora i rzeczywista wartość pokrytej powierzchni w trakcie normalnego dnia będzie znacznie niższa. Nie podajemy tutaj dokładnej ilości ponieważ jest to parametr, który będzie w dużym stopniu zależał od potrzeb oprykiwanych roślin, techniki lotu oraz samego operatora. Na potrzeby podstawowych obliczeń można przyjąć, że dronem Agras T10 pokryjemy obszar około 16  akrów w ciągu jednej godziny.

Dodatkowe systemy bezpieczeństwa

 

Dron T10 wyposażony jest w sferyczny system radarowy, który może dostrzec przeszkody i otaczające środowisko w każdych warunkach, przy każdej pogodzie i pod każdym kątem, bez obawy o zakłócenia pomiarowe wynikające latającego kurzu czy padającego na radar światła.  Dron Agras T10 posiada funkcje automatycznego omijania przeszkód i odwzorowania podłoża, aby w pełni zagwarantować bezpieczeństwo operacji. T10 jest wyposażony w dwie kamery FPV, a widok z przodu i z tyłu dostępny dla pilota drona opryskowego.  Dron wypoasżony jest w reflektor o wysokiej jasności, który podwaja efekt noktowizyjny, oświetla otoczenie w nocy co pozwala na wykonywanie lotów opryskowych po zmroku. 

Dron T10 sterowany jest za pomocą dedykowanego kontrolera z wbudowanym 5’5 calowym ekranem, gdzie w łatwy sposób można zaplanować trasę lotu lub operować na plikach kml. Zasięg sterowania wynosi do 5 kilometrów, a za skuteczną komunikację drona z kontrolerem odpowiada system OcuSync 3.0.

Dron może korzystać z RTK co znacząco poprawia precyzję oraz stabilność lotu. Dron do oprysku Agras T10 może być wykorzystywany jako latający siewnik, stosując zamiast dysz system siewu – Spreading System 2.0. Dron posiada wysoki poziom odporności na wodę i zanieczyszczenia – IP67.

Akumulator DJI Agras T10 – nowa jakość zasilania

 

Zarówno Agras T10 jak i Agras T30 zasilane są nowym rodzajem akumulatorów, które zostały stworzone z myślą o jak największej wydajności. Zdecydowanie możemy tutaj powiedzieć o rewolucji w kwestii zasilania i parametrami, które nie są spotykane w żadnym innych modelach.

Dron T10 zasilany jest akumulatorem o pojemności 9500mAh, który korzystając z dedykowanej ładowarki oraz agregatu zostanie naładowany do 100% w około 10 minut.
Możliwości tak szybkiego ładowania nie były nigdy wcześniej dostępne dla “dronowych” akumulatorów. Zwykle czas ładowania wynosi około 120 minut, opcjonalnie w trybie ekspres około 40-50 minut. Dodatkowo super szybkie ładowanie zazwyczaj niekorzystnie wpływa na żywotność baterii. W tym wypadku mamy jednak pewność pracy ponieważ producent udziela na akumulator T10 gwarancji na 1000 cykli. 

Dlaczego szybkie ładowanie do jedna z najważniejszych zalet tego modelu? Otóż, teoretycznie do wydajnej pracy w terenie przez cały dzień potrzebujemy jedynie 2 akumulatorów. Do tej pory aby latać jakimkolwiek dronem przez cały dzień nawet mając do dyspozycji szybkie ładowarki potrzebowaliśmy kompletu 8-10 akumulatorów. Większa ilość akumulatorów to większe koszty, które w przypadku T10 zostaną więc ograniczone, co jednocześnie przełoży się na większe możliwości wdrożeń.

Agras T10 cena i dostępność

Poniższe dane nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone przez producenta i nie stanowią oferty handlowej. Dron DJI Agras T10 wyceniany będzie na około 39 000 zł brutto. Akcesoria takie jak akumulatory, ładowarki, agregegat, radar, D-RTK czy system siewu sprzedawany jest osobno.

Dron dostępny jest w przedsprzedaży. Przewidywany termin pierwszej dostawy Q2/2022

Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.

Telefon: 668-423-647

Mail: kontakt@droniq.pl

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.