Zamknij

Nadchodzi rewolucja w dronach opryskowych – Poznajcie DJI Agras T10 i T30

Na niedawnej konferencji DJI w Chinach zaprezentowano dwa nowe modele dronów opryskowych DJI Agras. Są to modele T10 oraz T30. Według producentów będą to rewolucyjne rozwiązania, które pozwolą na szersze wdrożenie dronów opryskowych poza Azją.

Poznajcie szczegóły nowych dronów DJI Agras.

DJI Agras T10 – mały ale wariat

Model T10 to najmniejszy z dronów opryskowych z serii Agras. Po jego złożeniu można go spokojnie zapakować na mały skuter i przenieść w inne miejsce jak oglądamy na filmie promocyjnym. Agras T10 ma taki sam zbiornik jak wyprodukowany w 2015 roku model MG1 czyli 10 litrów. Jednak w ciągu ostatnich 6 lat wydajność znacząco wzrosła. Szerokość oprysku to teraz maksymalnie 5 metrów, dron wyposażony jest w moduł RTK, dwie kamery FPV, do-okólny radar wykrywający przeszkody, dodatkowe oświetlenie  i kilka innych funkcji, które z pewnością przyspieszą i ułatwią pracę z tym modelem.

Wydajność operacyjna DJI Agras T10 wynosi około 16  akrów w ciągu jednej godziny.

Główna konstrukcja bezzałogowca T10 wykonana jest z kompozytu z włókna węglowego, co zapewnia wytrzymałość całej maszyny przy niewielkiej masie – jedynie 13 kg. Po zatankowaniu do pełna i dołożeniu akumulatora, waga drona wzrasta do 26 kilogramów.

DJI Agras T30 – najwyższa wydajność na rynku

Drugim zaprezentowanym modelem jest Agras T30. Tutaj zbiornik powiększono do 30 litrów, a szerokość oprysku podczas jednego lotu może sięgać nawet 9 metrów. Wersja T30 wyróżnia się nowym rozwiązaniem jeżeli chodzi o budowę ramion. Dwa z nich mogą być ustawione pod nieco innym kątem co ma zapewnić jeszcze dokładniejsze pokrywanie roślin oraz docieranie do każdego zakamarka roślin.  W modelu T30 znajdziemy aż 16 dysz z wymiennymi końcówkami, ma to zapewnić największą wydajność jakie mogą zaoferować drony opryskowe.

Za pomocą Agrasa T30 pokryjemy do 97 hektarów w ciągu jednego dnia pracy, chociaż realne wartości będą raczej niższe. Masa MTOM T30 wynosi 66,5kg.

Nowe akumulatory do dronów DJI Agras

Najlepsze zostawiliśmy na koniec. Dla modeli DJI Agras, zaprojektowano nowe akumulatory o pojemności 9500mAh dla T10 oraz 29000mAh dla T30. Wraz z nowymi bateriami zaprezentowano dedykowany Agregat, dzięki któremu naładujemy akumulator w 10 minut. Jakby tego było mało, producent udziela nam gwarancji na 1000 cykli takiego ładowania i chwali się, że do pracy przez cały dzień wystarczą tylko dwa takie akumulatory. Teoretycznie tak, starczą dwie sztuki, jednak dla większej wygody pracy można wybrać 3 lub 4 sztuki jednak taka ilość w porównaniu do akutalnie wymaganych ilości do całodniowego latania jest śmiesznie niska.

Agras T10 i T30 – cena i dostępność

W tym momencie (02.2021) drony nie są dostępne na naszym kontynencie. Oczekują na otrzymanie odpowiednich certyfikatów aby były dopuszczone do rejestracji. Możemy je zamówić w Azji jednak obsługa aplikacji w języku chińskim może być problemem. Drony DJI Agras T10 oraz T30 będą dostępne prawdopodobnie w Q2 2022. Drony sprzedawane są bez dodatkowych akcesoriów. Ceny nie są ostatecznie potwierdzone jednak można podać je w przybliżeniu: DJI Agras T10 kosztuje ok. 50 000 zł. DJI Agras T30 kosztuje około 90 000zł. Aktualnie dostępne modele: T16 i T20, są w podobnej cenie co T30 jednak musimy doliczyć co najmniej kilkanaście akumulatorów co znacznie zwiększa końcową cenę. Jeżeli podane przez producenta parametry i wydajność rzeczywiście się potwierdzą to będziemy mogli mówić o prawdziwej rewolucji na rynku. Zanim jednak to nastąpi, przed nami 2022 rok. Nowe drony do oprysku DJI Agras zdecydowanie mają przed sobą świetlaną przyszłość, oby tylko przepisy pozwoliły na ich regularne stosowanie.

Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji.

Telefon: 668-423-647

Mail: kontakt@droniq.pl

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.