Zamknij


Przedstawiamy aplikacje pogodowe dla operatora drona. Są ta aplikacje, które polecamy i sami używamy podczas wykonywania lotów. 

Filmowanie z drona wymusza na operatorach sprawdzanie pogody przed lotem i jest jedną z pierwszych rzeczą jakie powinniśmy wykonać zanim zbijemy się w powietrze. Aplikacji pogodowych jest kilkanaście, poniżej przedstawiamy 5 propozycji, które powinien znać każdy operator drona.


 

1. UAV Forecast – Darmowa / Płatna (113,59zł) – Android / iOS / www

Najbardziej popularna i jednocześnie bardzo dobra i intuicyjna aplikacja. Jak większość aplikacji do pogody wymaga połączenia z internetem oraz ewentualnie GPS do ustalenia naszej lokalizacji. 

Aplikacja po uruchomieniu ustala naszą aktualną pozycję i wyświetla warunki dla danej lokalizacji. Oczywiście możemy wpisać dowolną miejscowość aby sprawdzić warunki pogodowe w innym miejscu. Dla większości operatorów wystarczy darmowa wersja pokazująca pogodę na 24h do przodu Płatna oferuje dłuższy zakres – 7 dni.

Aplikacje pogodowe dla operatora drona - uavforecast

 

Aplikacja przedstawia najważniejsze informacje:

 • Temperatura + godzina wschodu i zachodu słońca
 • Prędkość, porywy, kierunek oraz temperaturę wiatru
 • Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów (deszcz, śnieg, grad itp.)
 • Zachmurzenie nieba w % oraz Widoczność
 • Indeks KP – LINK Do podstrony
 • Ilość dostępnych satelit – spodziewana ilość dostępnych satelit obliczana za pomocą własnych modeli przez program

Aplikacja prezentuje wyniki w dwóch kolorach – czerwonym oraz zielonym co jest czytelne i nie wymaga większego komentarza. Kolor zielony  – można latać – czerwony – należy uważać.

Wartości graniczne dla jakich aplikacja ma prezentować warunki jako dobre (zielone) i złe (czerwone) można dowolnie modyfikować podając własne wartości jako graniczne w zakładce Ustawienia.

Wchodząc w zakładkę Prognoza/Forecast mamy możliwość podejrzenia warunków pogodowych z podziałem godzinowym.

Wind Profile/ Profil Wiatru – podaje Prędkość, kierunek oraz temperaturę wiatru na różnych wysokościach.

Map – podaje naszą aktualną lokalizację oraz prezentuje strefy No Fly Zone dla dronów DJI oraz najbliższe lotniska.

Aplikacja doczekała się spolszczenia, oprócz kilku błędów jest ok.

 

2. Hover – Darmowa – Android / iOS

Aplikacja Hover podobnie jak UAV Forecast prezentuje warunki pogodowe z najbardziej potrzebnymi dla operatorów wskaźnikami takimi jak prędkość i kierunek wiatru, opad, temperatura, wschód i zachód słońca. 

 

Aplikacja pogodowa dla operatora drona - Hover App

 

 • Temperatura + Wschód i zachód słońca
 • Prędkość, kierunek wiatru
 • Widoczność
 • Szansa na wystąpienie opadów w %
 • Indeks KP
 • Prognoza godzinowa

Po podsumowaniu wyświetlana jest informacja „Ready to fly” w przypadku braku zagrożeń lub „Caution” w przypadku gdybyśmy znajdowali się blisko lotniska lub któryś ze wskaźników zostałby przekroczony.
Niestety nie ma informacji na jakiej podstawie aplikacja wylicza np. prędkość wiatru jako bezpieczną oraz nie ma opcji edytowania tych wartości.

 

Hover News app

 

Aplikacja Hover posiada wbudowaną mapę wraz z naniesionymi strefami NFZ dla dronów DJI.

Dodatkowymi opcjami w aplikacji jest funkcja dziennika lotów gdzie możemy śledzić oraz odtwarzać swoje loty po wcześniejszym ich zapisaniu. Mało przydatna funkcja – wszystkie informacje można wyciągnąć z DJI GO lub innych aplikacji do sterowania dronem.

Ciekawą opcją jest za to zakładka „News”. W jednym miejscu skupia nowe wiadomości ze świata dronów, wydarzenia, ciekawe filmy nagrane dronem. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia skąd aplikacja pobiera wyżej wymienione artykuły. Wszystkie są jednak w języku angielskim i brak źródeł w języku polskim.


 

3. Windy – Darmowa – Android / iOS / www

 

Aplikacja pogodowa dla operatora drona - Windyty

 

Aplikacja, która funkcjonuje również jako strona internetowa www.windy.com. Używam jej głównie do sprawdzenia dokładnego kierunku wiatru na miejscu nagrań oraz jakie są szanse na opad w wybranej godzinie. Aplikacja prezentuje te wartości bardzo czytelnie i wiarygodnie.

Strzałki wskazują kierunek wiatru, wartości obok pokazują prędkość w km/h. Oprócz tego możemy nałożyć na mapę temperaturę, pokrycie chmur i kilka innych wartości.

Nie jest to aplikacja skierowana bezpośrednio do operatów dronów jednak jest na tyle precyzyjna, że warto ją umieścić w naszym zestawieniu. 


 

4. Solar Activity K-Index – Darmowa / Android

Aplikacja do monitorowania indeksu KP ( więcej o KP Indeks i dlaczego warto zwrócić na to uwagę przeczytasz w naszym artykule) czyli aktywności energii słonecznej.

 

Solar Activity aplikacja android

 

Aplikacja Solar Activity 

Aktywność słoneczna ma znaczący wpływ satelity GPS, których używają nasze drony. Burze magnetyczne mogą zakłócić prawidłowe działanie naszego sprzętu.

Aplikacja prezentuje wartość indeksu KP w podziale godzinowym wraz z prognozą na cały miesiąc.

Czytelny podział na 3 kolory:

 

 • zielony ( KP od 0 do 3) – wskaźnik niski – można latać,
 • żółty ( KP – 4 ) – ostrożnie,
 • czerwony ( KP od 5 do 9)– wskaźnik wysoki – mogą wystąpić zakłócenia.

Przed rozpoczęciem lotu dronem warto sprawdzić pogodę w więcej niż jednym miejscu lub porównać ją z innymi prognozami. Nie ufajmy więc bezgranicznie jednej aplikacji, zachęcam do przetestowania aplikacji samu i wybrania odpowiedniej.

5. Exsate Golden Hour – Darmowa / Płatna (29,91zł) – Android

 

Golden Hour Android

 

 

 

Aplikacja skierowana głównie do fotografów pomagająca określić m.in. złotą lub niebieską godzinę. Oprócz tego podawane są informacje o wysokości słońca, fazy księżyca i wiele innych informacji przydatnych do perfekcyjnych ujęć.
W programie możemy ustawić alarm informujący nas o wystąpieniu warunków pogodowych według wcześniej ustalonych wytycznych. Możemy więc ustawić interesujące nas warunki oświetlenia wybranego miejsca, a program poinformuje nas o najlepszym czasie na zdjęcia. Program działa w trybie offline i nie wymaga stałego połączenia z internetem. Wersja płatna usuwa reklamy.

 

Co oprócz tego?

Oczywiście aplikacje pogodowych dla operatora drona jest kilkanaście i nie sposób opisać wszystkich. Oprócz wyżej wymienionych polecamy: ICM METEO. Aplikacje pogodowe dla operatora drona są często takie same jak dla każdego innego człowieka jednak niektóre z nich lepiej pomogą zaplanować lot.

 

Aplikacje pogodowe dla operatora drona

Jeśli używacie innych aplikacji niż tu opisane, podzielcie się z nimi w komentarzu pod tym wpisem. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na temat dronów.


 

 

Autor:

Specjaliści od dronów termowizyjnych

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów w inspekcjach termowizyjnych. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.