Latanie dronem zimą – 10 wskazówek
Latanie dronem zimą
Może stanowić wyzwanie dla operatorów oraz samych dronów. Przygotowaliśmy 10 przydatnych wskazówek jak należy przygotować się do lotów dronem w sezonie zimowym. Stosując się do poniższych wskazówek zapewnisz sobie bezpieczeństwo lotu oraz ograniczysz możliwość wystąpienia wypadku. Latanie dronem zimą według naszych wskazówek będzie przyjemniejsze! Zapraszamy.
Baterie w dronie:
1) Lataj tylko na w pełni naładowanych bateriach – W niskich temperaturach baterie Litowo-polimerowe (LiPo) pracują krócej i szybciej się rozładowują.
2) Przed startem nagrzej baterię – jeśli przyjechałeś autem, możesz przytrzymać baterię przy ciepłym nawiewie lub ogrzać je własnym ciałem trzymając np. w wewnętrznej kieszeni bluzy. Aplikacja DJI GO poinformuje Cię o zbyt niskiej temperaturze akumulatora. Jeżeli ta spadnie poniżej 15°C, silniki mogą się nie uruchomić. Temperaturę baterii sprawdzisz w DJI GO.
Jak sprawdzić temperaturę baterii w dronie?
Aby sprawdzić jaką temperaturę ma bateria należy uruchomić aplikację DJI GO. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk od Menu. Klikamy w nie, a następnie wybieramy ikonę Baterii. Pojawiają nam się wszystkie informacje na temat akumulatora takie jak napięcie na celach, poziom naładowania, temperatura czy ustawienia o ostrzeżeniach o niskim i krytycznym stanie pojemności.
3) Użyj podgrzewaczy baterii – jeśli nie masz blisko ciepłego miejsca lub nie chcesz trzymać akumulatorów w kieszeniach z pomocą przychodzą ogrzewacze baterii lub torby Lipo. Pobierając kilka % energii z baterii, ogrzewacze podgrzeją ją do odpowiedniej temperatury.
4) Oprócz stanu baterii do drona, zadbaj o odpowiednią temperaturę urządzenia służącego do podglądu. Tablety lubią się wyłączyć lub zrestartować podczas pracy w niskich temperaturach. Ogrzej je przed startem i jeśli masz taką możliwość i robisz np. 15 minutową przerwę – schowaj urządzenie w nieco cieplejsze miejsce w tym czasie.
5) Ustaw większe wartości dla ostrzeżenia (min. 30%) o niskim oraz krytycznym stanie baterii. Pamiętaj, że w niskich temperaturach bateria działa krócej.
6) Nie dawaj 100% gazu od razu po starcie drona. Przez chwilę wykonaj kilka wolniejszych ruchów aby zapobiec spadkowi napięcia akumulatora (w zasadzie to powinno się tak robić zawsze). Podczas lotu baterie same się ogrzewają, ale pilnuj aby napięcie na celi nie spadało poniżej 3,7V.
Przygotowanie do startu:
7) Sprawdź pogodę przed startem i KP Indeks. Nawet drobne opady śniegu mogą spowodować zawilgocenie drona. Jak wiadomo woda nie jest sprzymierzeńcem silników i całej elektroniki w dronie. Mały płatek śniegu na obiektywie może zniszczyć całe ujęcie. Nie ląduj bezpośrednio na śniegu – użyj lądowiska.
8) Ubierz się ciepło i nałóż rękawiczki – drętwienie palców z zimna na pewno nie wpływa korzystnie na precyzję sterowania dronem, a już na pewno, na jakość naszych ujęć i bezpieczeństwo w trakcie wykonywania lotów. Jeżeli w całych rękawiczkach nie czujesz dobrze drążków, możesz użyć rękawiczek bez palców lub zmienić kocówki drążków na większe – przetestuj i sam wybierz odpowiednie dla siebie. W celu ogrzania dłoni możesz użyć małych ogrzewaczy żelowych, które są dostępne za około 10zł.
9) Pamiętaj, aby po zakończonym locie ogrzewać urządzenie stopniowo. Nie powinno się wkładać sprzętu od razu do ciepłego pomieszczenia. Zbyt szybkie przejście z miejsca zimnego do ciepłego (nagrzany samochód, budynek) może grozić skropleniem pary i dostaniem się wody do elektroniki.
Ustawienia kamery w dronie podczas lotów dronem zimą:
10) W słoneczny zimowy dzień od leżącego śniegu odbija się dużo światła. Zadbaj o odpowiednie ustawienia ekspozycji oraz balansu bieli. Zachowując ustawienia automatycznie zamiast śniegu możesz uzyskać tylko wielką białą lub szarą plamę. Jeśli filmujesz – pamiętaj o zastosowaniu filtrów ND o odpowiedniej wartości. Przy dużym nasłonecznieniu lub dużej ilości odbitego od podłoża światła – ND32 lub ND64. Przy zdjęciach lepiej sprawdzą się filtry polaryzacyjne – PL.
Dla tych, którzy odkładają drona na kilka miesięcy przyda się również kilka zasad odnośnie przechowywania go w stanie spoczynku. Jeśli nie będziesz używał drona przez zimę – zadbaj o odpowiednie przechowywanie. Latanie dronem zimą wykonasz bezpiecznie w następnym sezonie.
- Baterie najlepiej przechowywać naładowane w ok. 50-60% (w zależności od zaleceń producenta). Inteligentne baterie DJI same powinny rozładować się do odpowiedniego poziomu. Według producenta taki poziom pozwala na najdłuższe zachowanie właściwości. Raz w miesiącu możesz skontrolować czy poziom baterii nie spadł z jakiegoś powodu do niskich wartości (5-10%)
- Raz na 3 miesiące rozładuj (nie do 0!) i naładuj baterię
- Nie przechowuj baterii w dronie!
- Załóż blokadę na gimbal, odkręć śmigła i przechowuj drona w suchym miejscu.