Inspekcje

Inspekcje z drona przeprowadzamy dla wielu branż i obiektów takich jak turbiny wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, rurociągi, linie energetyczne, sieci ciepłownicze, maszty GSM czy budo. Do wykonywania inspekcji wykorzystujemy kamery światła dziennego o wysokiej rozdzielczości – od 20.8 do 42,4 Mpix, kamery termowizyjne, kamery z zoomem optycznym.

Zastosowanie naszych kamer daje doskonały obraz i pozwala na uchwycenie różnych uszkodzeń.

Zdjęcie fragmentu łopaty wirnika

Inspekcje wizyjne z drona

Dzięki wykorzystaniu dronów możemy dotrzeć wszędzie tam gdzie dostęp jest utrudniony, niemożliwy, wiąże się z niebezpieczeństwem pracowników lub jest zbyt kosztowny. Potrafimy wskazać miejsca korozji czy pęknięć na dachach, wykonać dokładne zdjęcia elewacji i wiele innych rzeczy zgodnie z wymaganiami klientów.

W przypadku inspekcji kamerami światła dziennego mamy do dyspozycji dwie kamery o dużej rozdzielczości. Może to być kamera X5S, która wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 20.8MP. Kamera ta ma również możliwość nagrywania filmów w 5.2K 30FPS oraz w 4K przy 60FPS. Doskonała jakość obrazu zapewnia, że na zdjęciu wszystkie elementy będą ostre i wyraźne.

Kolejną kamerą, którą wykorzystujemy do przeprowadzania inspekcji z drona jest kamera z 30 krotnym zoomem optycznym – Zenmuse Z30. Dzięki niej, możemy dokładnie obejrzeć szczegóły z bliska, nie ryzykując zbyt bliskiego podlatywania do badanego obiektu. Optyczne przybliżenie obrazu (x30) pozwala na zweryfikowanie czy wszystkie śrubki są na swoim miejscu czyli analizować możemy nawet najdrobniejsze szczegóły.
Do przeprowadzania inspekcji wizyjnych wykorzystujemy najczęściej drona Matrice 210 RTK. To jeden z najnowocześniejszych dronów dostępnych na rynku, który zapewnia bezpieczeństwo oraz gwarantuje precyzję wykonywanych lotów.

Inspekcje termowizyjne z drona

W DroniQ.pl do przeprowadzania inspekcji i badań termowizyjnych wykorzystujemy kamerę marki FLIR – Zenmuse XT o rozdzielczości 640 x 512. Kamera ta ma kilka funkcji pomiaru i badania m.in.:

  • Pomiar temperatury w punkcie centralnym
  • Cyfrowy zoom do 8x
  • Tryb pojedynczego zdjęcia i ustawianie interwałów
  • Podgląd i zapis foto i wideo
  • Robienie zdjęć w trakcie kręcenia video
  • Paleta barw
  • Ustawienia sceny
  • Region of Interest (ROI)
  • Tryb izotermy

Pomiary termowizyjne wykonujemy dronem Matrice 210 RTK do którego jednocześnie możemy podłączyć 2 kamery. Dzięki takiemu zestawowi mamy możliwość przeprowadzania inspekcji z drona zarówno z kamery termowizyjnej jaki i światła dziennego bez konieczności lądowania i zamiany kamery. Zastosowanie takiego zestawu znacząco przyspiesza i usprawnia pracę.