Zamknij

26 marca 2020

Wykorzystanie dronów w walce z koronawirusem

Wykorzystanie dronów w walce z koronawirusem w Polsce może odbywać się tak jak w innych europejskich krajach, a nawet lepiej biorąc pod uwagę dostępne rozwiązania i ilość przeszkolonych operatorów.
Przedstawiamy pakiet informacji na temat wykorzystania bezzałogowców do pomocy w walce z pandemią.

Kontrola przemieszczania się ludzi z drona

Za pomocą dronów możliwy jest szybki i bezpieczny patrol parków, skwerów czy całych ulic. Drony wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości pozwalają na rejestrację obrazu i transmisję w czasie rzeczywistym do kontrolera lub dodatkowego ekranu. W ten sposób w łatwy sposób można patrolować duży obszar bez konieczności przemieszczania się operatorów. Kamery wyposażone w 30-krotny zoom optyczny pozwalają na monitoring z drona odległych obiektów nawet bez konieczności dalekiego odlatywania samym dronem.
Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kamery termowizyjnej, które również mogą być zamontowane w dronach. Teoretycznie można badać w taki sposób również temperaturę człowieka, jednak może nie być to najwydajniejsze narzędzie.

Czy można to wykonać w Polsce? – Tak, bez problemu.

Dron z głośnikiem do wydawania komunikatów

Dron Mavic 2 Enterprise wyposażony jest w wydajny głośnik, który pozwala na odtwarzanie komunikatów głosowych, które są nagrywane przez operatora. W ten sposób można wydawać polecenia, które z pewnością dotrą do wielu osób podczas lotu. Tak używa się dronów m.in. w Hiszpani, Francji czy Belgii. Oczywiście dron z głośnikiem jest tylko dodatkowym narzędziem, które wykorzystują służby w czasie epidemii.

https://www.youtube.com/embed/CaMC0_aDfNw

Czy można to wykonać w Polsce? – Tak, bez problemu.

Dostawy medykamentów dronem

W Chinach dostawy dronem realizowane są od 2016 roku ale w czasie epidemii znacznie przyspieszono pracę nad wykorzystaniem dronów do transportu. W krótkim czasie wdrożono i skoordynowano odpowiednie procedury, ustalono stałe trasy i uruchomiono loty. Dziennie wykonywano ich około 20 transportując najpotrzebniejsze rzeczy w trudno dostępne rejony. Czas potrzebny na dostawę został skrócony o ponad 50%, ograniczając jednocześnie ilość kontaktów.

W europie do tej pory wykonano stosunkowo niewiele lotów z dostawami na stałych trasach z różnym skutkiem (rozbicie dronów przez Szwajcarską pocztę, testy w Finlandii, UK) pomimo, że tematem interesują się takie firmy jak np. UPS, Amazon czy DHL. Temat jest zdecydowanie w początkowej fazie rozwoju.

W Polsce informacja na temat dostaw dronem na terenie zabudowanym pojawiły się pod koniec zeszłego roku jednak brakuje nowych doniesień na temat wyniku tych testów. Sama technologia pozwalająca na zaplanowanie trasy lotu jest dostępna, tak samo jak odpowiednie drony. Powstają przeszkody w postaci braku odpowiedniej infrastruktury czy niewystarczającej liczby wykonanych testów takich misji. Koordynacja lotów może być wykonana dzięki narzędziu PansaUTM, który w każdej chwili może zostać wykorzystany do realizacji zadań na rzecz zwalczania COVID-19. W skrócie jest to unikatowa platforma do koordynacji lotów dronem i narzędzie do zbierania i zarządzania danymi potrzebnymi do realizacji usług z wykorzystaniem dronów.

Mollyrose89 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

 

Dostawa dronem / Mollyrose89 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Czy można to wykonać w Polsce? – Technologia wymaga aktualnie dopracowania i zaangażowania wielu instytucji aby loty doszły do skutku.

Opryski z drona – dezynfekcja z powietrza

Na rynku dostępne są rolnicze drony do oprysków, które mogą być wykorzystane do dezynfekcji ulic. Drony w takich celach takie wykorzystywane są w tej chwili w Chinach czy Hiszpanii. Taki dron może w ciągu godzinnego lotu (który będzie co 5 minut przerywany na napełnienie zbiornika) opryskać obszar około 6 hektarów.

Prosimy o kontakt jeśli chcą Państwo otrzymać więcej informacji na temat możliwości przeprowadzania oprysków z powietrza.

Aby oprysk był skuteczny trzeba byłoby wykorzystać wiele takich dronów i wyposażyć je w odpowiednią ilość akumulatorów co może być problemem biorąc pod uwagę, że liczba sztuk w Polsce nie przekracza, według naszej wiedzy 10.

Oprysk z drona

 

Dron do oprysków Agras

Drugim problematycznym tematem będzie prawne wykorzystanie takiego drona. W obliczu stanu wyjątkowego być może udałoby się uzyskać pozwolenie na wykonanie takich lotów jednak wymagałoby to koordynacji z odpowiednimi służbami.

Czy można to wykonać w Polsce? – Technicznie tak, wymaga dodatkowych ustaleń ze służbami.

Jak wykorzystać drony do walki z koronawirusem? – Podsumowanie

Przedstawiliśmy najważniejsze i najbardziej realne sposoby na wykorzystanie dronów do walki z koronawirusem. Większość z nich została wypróbowana lub jest stosowana w innych krajach na całym świecie. Wykorzystanie dronów w walce z koronawirusem może być skuteczne bez konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt, część zadań może być wykonana ogólnie dostępnymi dronami. Bardziej zaawansowane rozwiązania nie zostały odpowiednio przetestowane lub nie są na nie przygotowane przepisy prawa. Być może obecna sytuacja przyczyni się do przyspieszenia wdrożenia dronów w sektor służb publicznych.

Autor:

Zapytaj o drony rolnicze

Jestem certyfikowanym instruktorem DJI Agriculture od dronów rolniczych. Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów w rolnictwie.