Zamknij

11 stycznia 2020

Ruiny browaru Glogera z drona

Ruiny Browaru Glogera z drona

Opuszczony browar, który został zbudowany w okolicach roku 1880 można znaleźć w miejscowości Jeżewo Stare nieopodal drogi S8 łączącej Białystok z Warszawą.  Ruiny Browaru Glogera z drona sfotografowaliśmy w pod koniec 2016 roku. Więcej podobnych wpisów znajduje się na naszym blogu.

Historia Browaru Glogera

Jak donoszą źródła historia tego miejsca zaczyna się od Jana Glogera, który w 1859 roku kupił 850 ha gruntów – folwark Jeżewo. Na tym terenie powstał między innymi sad, w którym wyhodował odporną na mrozy odmianę jabłoni zwaną glogerówką jeżewską.

Browar zbudował i uruchomił jego syn Zygmunt Gloger, historyk i krajoznawca około roku 1880. Zakład funkcjonował przez ponad 70 lat – nawet jeszcze po śmierci pierwszego właściciela. Na teren Jeżewa zjeżdżali m.in. Jan Aleksander Karłowicz,  Eliza Orzeszkowa czy Henryk Sienkiewicz, którzy byli znajomymi właściciela – Zygmunta.

Sam browar Glogera funkcjonował do lat 1950 jednak dziś pozostała po nim jedynie ruina, która nie nadaje się nawet do odnowienia. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków jednak jest w tak złym stanie, że wejście na jego teren jest niebezpieczne.

Browar został zamknięty po wojnie podobno z powodu złej jakości wody co raczej było jedynie pretekstem. Cały osprzęt przewieziono do zakładu w Dojlidach, chociaż na terenie ruin zachowało się kilka elementów browaru. Jednym z produkowanych piw był Brylant.

Do 1939 istniało w miejscowości muzeum Zygmunta Glogera, które jednak zostało zniszczone podczas wojny.

Ruiny browaru Glogera z drona, a aktualny browar

Dziś oczywiście w tym miejscu nie produkuje się już piwa. Jednak nieopodal bo w Białymstoku znajdujemy Browar Gloger. Firma prowadzona jest przez  Pana Waldemara i Panią Edytę Dąbrowskich.
Firma ta tworzy regionalne piwo tworzone z pasją do naturalnych składników.

Autor:

Specjaliści od dronów termowizyjnych

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów w inspekcjach termowizyjnych. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.