Zamknij

15 października 2020

Pomiary z drona – Dokumentacja z powietrza

Pomiary z drona

Oferujemy pozyskiwanie danych z powietrza, które wykorzystujemy do wykonania pomiarów objętościowych, czyli wykonujemy pomiary z drona. Jest to kompleksowa oferta, którą kierujemy wszelkich firm zajmujących się materiałami budowlanym oraz kopalń, które w swojej działalności operują wysoko objętościowym materiałem. Dane, które Państwu dostarczymy są bardzo dokładne – błąd jaki się pojawia przy pomiarach z powietrza jest w granicach 1%-3%. To znacznie mniej niż przy użyciu naziemnych metod pomiarowych. Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz potwierdzenie, że użycie dronów do obliczeń objętościowych po prostu się opłaca.

Co można zmierzyć z drona?

Po przetworzeniu danych pozyskanych z drona można przede wszystkim policzyć objętość obiektów nad którymi wykonywaliśmy lot. Może być to pomiar: hałd kruszywa, mas ziemnych czy objętości śmieci na wysypiskach. Na podstawie pomiarów powstaje mapa wyrobiska, która w precyzyjny sposób daje informację: ile materiału znajduje się we wskazanym miejscu?

Do czego będą przydatne te informacje?

1) Kontrola zgodności prowadzonych robót górniczych

2) Wykonywanie pomiarów kontrolnych

3) Pomiary na potrzeby rozliczenia złoża

4) Aktualizacja mapy sytuacyjno-wysokościowej wyrobiska

5) Sporządzanie dokumentacji mierniczej osuwisk

6) Obmiary zdjętego nadkładu

Po co mierzyć dronem skoro można z ziemi?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: jest szybciej i dokładniej. Jeżeli dwa powyższe argumenty są przekonujące to mamy jeszcze jeden. Dane pozyskane z drona dają możliwość kontroli objętości każdej hałdy co w połączeniu z cyklicznym wykonywaniu pomiarów przekłada się na oszczędności. Dlaczego? Po wykonaniu pomiarów otrzymują Państwo dane w formacie excel, które w łatwy sposób można porównać z deklaracjami i własnymi obliczeniami. W ten sposób w łatwy sposób wskazać można miejsce i czas kiedy doszło do niekontrolowanego ubytku materiału w kopalni. Pomiary z drona dostarczają takich informacji.

Pomiary z drona. Kto powinien zamówić usługę?

Przede wszystkim firmy z branży górniczej (składy materiałów) oraz wydobywczej (kopalnie). Inwentaryzacja wyrobiska z drona daje niesamowicie dokładne dane, które pozwalają na lepsze zarządzanie całym obiektem. Fotogrametria niskiego pułapu sprawdza się w każdej firmie i jest to uniwersalna usługa, z której mogą skorzystać zarówno duże przedsiębiorstwa jak i małe firmy. 

Co oprócz pomiarów z drona?

Oczywiście drony można wykorzystać nie tylko do wykonania pomiarów. Numeryczny model terenu, który stworzymy daje duże możliwości jeżeli chodzi o interpretacje oraz wykorzystanie. Dodatkowymi produktami może być na przykład:

 • Ocena zmian środowiska naturalnego i wpływu eksploatacji kopalń
 • Sporządzanie dokumentacji mierniczo-geologicznej
 • Inspekcja maszyn i urządzeń.
 • Mapa hipsometryczna wyrobiska
 • Model 3D na kopalni
 • Ortofotomapy

Zalety wykorzystania drona do pomiarów

Wylistujemy zatem zalety jakie dają pomiary z drona:

 • Otrzymanie dokładnych danych objętościowych – szczegóły o wielkości 2-5 cm
 • Duża dokładność i rzetelność pozyskanych danych
 • Brak konieczności wstrzymania prac
 • Brak konieczności wejścia na badany teren
 • Weryfikacja założeń planowanych w stosunku do rzeczywistości
 • Wizualna weryfikacja stanu magazynu

Firma wykonująca pomiary dronem

Jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania. Czekamy na Państwa kontakt i zapytania w sprawie pomiarów objętościowych z powietrza. Zapraszamy do kontaktu.

Wypełnij formularz aby wysłać wiadomość lub zadzwoń.

Kontakt: +48 668 423 647

Mail: kontakt@droniq.pl

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.