Zamknij

Pierwsze w Polsce testy zasięgu sieci telewizyjnych przy użyciu drona

W ostatnich dniach, na zlecenie firmy Systemics-PAB wykonaliśmy serię testów zasięgu sieci telewizyjnych z wykorzystaniem aparatury pomiarowej zamontowanej pod dużym ponad 10 kilogramowym dronem przemysłowym. W tym wypadku wykorzystaliśmy rolniczego drona DJI Agras T10. Były to pierwsze tego typu pomiary w Polsce gdzie do badania występowania sieci TV wykorzystano bezzałogowca.

Przygotowania do testów - montaż i pierwsze pomiary

Całe przedsięwzięcie rozpoczęliśmy od przygotowań i dopasowaniu elementów aparatury pomiarowej do drona. Do lotów wykorzystaliśmy dużego drona – DJI Agras T10, który charakteryzuje się dużym udźwigiem ( do ok. 10 kg) oraz odpowiednim miejscem do montowania dodatkowych akcesoriów. Waga drona wraz z aparaturą nie przekraczała łącznie 20 kilogramów, więc loty mogły odbywać się w kategorii szczególnej zgodnie z przepisami. Po odpowiednim zamontowaniu anteny pomiarowej, aparatury pomiarowej, kompasu, dodatkowego GPSu oraz mobilnego routera Wi-Fi wykonaliśmy serię testów przed rozpoczęciem prac. Warto zaznaczyć, że dane z pomiarów przesyłane były bezprzewodowo do stacji naziemnej i tam zapisywane. 

Połączenie z analizatorem odbywało się bez zakłóceń na wielu wysokościach – dzień pomiarowy zakończył się sukcesem. Mogliśmy przejść do analizy wybranych punktów pomiarowych.

Potrzebujesz dużego drona do wykonania nietypowej operacji?

Oferujemy wynajem dronów z udźwigiem od 1 do 30 kilogramów wraz z obsługą.

Testy zasięgu sieci z drona

Wykonane testy odbywały się w pobliżu wschodniej granicy kraju i obejmowały kilka lokalizacji oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Na każdym punkcie do wykonaliśmy kilka lotów na różnych wysokościach. Na każdej z nich wykonywane zostały pomiary na różnych częstotliwościach. Dane pomiarowe zapisywane były na mobilnej stacji naziemnej. Podczas lotu drona rejestrowane były parametry związane z jego wysokością oraz azymutem. Dane te zostaną następnie zsynchronizowane z danymi z urządzeniami pomiarowymi i przedstawione w raporcie zamawiającemu.

Wnioski z wykonanych testów sieci

Dron okazał się odpowiednim urządzeniem do wykonania bardzo precyzyjnych pomiarów na dokładnie wskazanych wysokościach i lokalizacjach. Dane zebrane w przy użyciu drona pozwalają na wykonanie analiz zasięgu dowolnych sieci (komórkowych, telewizyjnych) i porównywanie ich ze wcześniejszymi prognozami i modelami zasięgu. Praca przy użyciu drona jest stosunkowo szybka. W ciągu dnia możliwe jest wykonanie od kilku do kilkunastu punktów w zależności od ich lokalizacji. Odpowiednio dobrany sprzęt i wykwalifikowany pilot pozwalają na bezpieczne wykonywanie testów w niemal każdym dozwolonym do lotów miejscu.

 

Być może wykonane przez nas testy okażą się nową metodą badań, które wykorzystają operatorzy sieci telekomunikacyjnych w ramach swoich prac.

Kilka zdjęć z testów zasięgu sieci

Poniżej przestawiamy kilka ciekawych zdjęć z prac. Klikając na zdjęcie można je powiększyć.

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.