W ostatnich dniach, na zlecenie firmy Systemics-PAB wykonaliśmy serię testów zasięgu sieci telewizyjnych z wykorzystaniem aparatury pomiarowej zamontowanej pod dużym ponad 10 kilogramowym dronem przemysłowym. W tym wypadku wykorzystaliśmy rolniczego drona DJI Agras T10. Były to pierwsze tego typu pomiary w Polsce gdzie do badania występowania sieci TV wykorzystano bezzałogowca.
Całe przedsięwzięcie rozpoczęliśmy od przygotowań i dopasowaniu elementów aparatury pomiarowej do drona. Do lotów wykorzystaliśmy dużego drona – DJI Agras T10, który charakteryzuje się dużym udźwigiem ( do ok. 10 kg) oraz odpowiednim miejscem do montowania dodatkowych akcesoriów. Waga drona wraz z aparaturą nie przekraczała łącznie 20 kilogramów, więc loty mogły odbywać się w kategorii szczególnej zgodnie z przepisami. Po odpowiednim zamontowaniu anteny pomiarowej, aparatury pomiarowej, kompasu, dodatkowego GPSu oraz mobilnego routera Wi-Fi wykonaliśmy serię testów przed rozpoczęciem prac. Warto zaznaczyć, że dane z pomiarów przesyłane były bezprzewodowo do stacji naziemnej i tam zapisywane.
Połączenie z analizatorem odbywało się bez zakłóceń na wielu wysokościach – dzień pomiarowy zakończył się sukcesem. Mogliśmy przejść do analizy wybranych punktów pomiarowych.
Potrzebujesz dużego drona do wykonania nietypowej operacji?
Oferujemy wynajem dronów z udźwigiem od 1 do 30 kilogramów wraz z obsługą.
Testy zasięgu sieci z drona
Wykonane testy odbywały się w pobliżu wschodniej granicy kraju i obejmowały kilka lokalizacji oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Na każdym punkcie do wykonaliśmy kilka lotów na różnych wysokościach. Na każdej z nich wykonywane zostały pomiary na różnych częstotliwościach. Dane pomiarowe zapisywane były na mobilnej stacji naziemnej. Podczas lotu drona rejestrowane były parametry związane z jego wysokością oraz azymutem. Dane te zostaną następnie zsynchronizowane z danymi z urządzeniami pomiarowymi i przedstawione w raporcie zamawiającemu.
Wnioski z wykonanych testów sieci
Dron okazał się odpowiednim urządzeniem do wykonania bardzo precyzyjnych pomiarów na dokładnie wskazanych wysokościach i lokalizacjach. Dane zebrane w przy użyciu drona pozwalają na wykonanie analiz zasięgu dowolnych sieci (komórkowych, telewizyjnych) i porównywanie ich ze wcześniejszymi prognozami i modelami zasięgu. Praca przy użyciu drona jest stosunkowo szybka. W ciągu dnia możliwe jest wykonanie od kilku do kilkunastu punktów w zależności od ich lokalizacji. Odpowiednio dobrany sprzęt i wykwalifikowany pilot pozwalają na bezpieczne wykonywanie testów w niemal każdym dozwolonym do lotów miejscu.
Być może wykonane przez nas testy okażą się nową metodą badań, które wykorzystają operatorzy sieci telekomunikacyjnych w ramach swoich prac.
Kilka zdjęć z testów zasięgu sieci
Poniżej przestawiamy kilka ciekawych zdjęć z prac. Klikając na zdjęcie można je powiększyć.
Od 2016 roku wykorzystuję drony do inspekcji, geodezji, wykonywania fotografii lotniczych i tworzenia filmów z powietrza. W 2018 zostałem instruktorem dronów przeszkoliłem dziesiątki przyszłych pilotów. Jestem certyfikowanym instruktorem dronów rolniczych DJI Agriculture oraz dronów przemysłowych Autel. Brałem udział w takich projektach jak: sianie lasu dronem, dezynfekcja parku rozrywki z drona, wykonywanie inspekcji termowizyjnych na farmach fotowoltaicznych, symulacje transportu czy transmisje na żywo prosto do TV. Jestem autorem wielu specjalistycznych szkoleń oraz kursów dronowych.
Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów w inspekcjach termowizyjnych. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.
DRONIQ Konrad Czarnecki
ul. Lipowa 10
16-010 Wasilków
NIP: 9662029740
Tel: +48 668 423 647
kontakt@droniq.pl
Świadczymy usługi dronem na terenie Warszawy i całego kraju. Oferujemy filmowanie z drona, zdjęcia z drona oraz prowadzimy wynajem dronów. Wykonujemy inspekcje z powietrza, ortofotomapy oraz modele 3D.
Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu. Zadzwoń do nas aby wynająć drona lub napisz aby otrzymać darmową wycenę.
Tel: +48 668 423 647
kontakt@droniq.pl