Zamknij

Kolejna inspekcja termowizyjna paneli fotowoltaicznych

W zeszłym tygodniu – korzystając z dobrej pogody i odpowiedniego nasłonecznienia wykonaliśmy kolejną inspekcję termowizyjną instalacji fotowoltaicznej na terenie Warszawy. Tym razem była to mała (ok. 28kWp) instalacja położona na wschodniej części miasta stołecznego na dachu jednego z budynków z lokalem usługowym. Zapraszamy do zapoznanie się ze szczegółami wykorzystania drona z termowizją do wykonania inspekcji.

Przygotowania do inspekcji termowizyjnej z drona

Przygotowania do wykonania inspekcji termowizyjnej z drona zaczęliśmy od standardowej procedury weryfikacji przestrzeni powietrznej. Lokalizacja pozwala nam na swobodne wykonanie lotów jedynie po zgłoszeniu się w odpowiedniej aplikacji – Drone Tower. Dzień wcześniej zweryfikowaliśmy pogodę – zapowiadało się czyste niebo, niska prędkość wiatru oraz wysoka temperatura. To idealne warunki do wykonania pomiarów termowizyjnych dronem oraz odpowiednie do przeprowadzenia badania paneli fotowoltaicznych. Od zamawiającego otrzymaliśmy wcześniej całą mapę dachu więc wiedzieliśmy ile, jaki rodzaj oraz jak zamontowane są panele PV. Loty wykonaliśmy w 2 porach dnia – rano oraz po południu. Okazało się, że po godzinie 15 duża część instalacji jest zacieniona przed pobliskie drzewo i nie da się wykonać poprawnie inspekcji. Musieliśmy wykonać więc ponowny nalot kolejnego dnia.

Szkolenie stacjonarne z Termowizji z Drona – Małe instalacje.

(Warszawa – Teoria + Praktyka)

Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników firm OZE, przyszłych inspektorów oraz pilotów dronów, którzy chcą poszerzyć portfolio swoich usług dzięki inspekcjom termowizyjnym paneli PV na małych obiektach.

Rozpoczęcie lotów inspekcyjnych dronem

Drugie loty wykonaliśmy około godziny 9 następnego dnia. Warunki pogodowe niemal identyczne, tym razem 0 cienia na panelach. Mogliśmy wykonać loty. Na początku wykonaliśmy zdjęcie całego obiektu – widoczne powyżej, następnie przystąpiliśmy do fotografowania całej powierzchni dachu. Z uwagi na montaż paneli pod dwoma kątami loty wykonywaliśmy z dwóch stron.

Oprócz zdjęć wykonaliśmy film wraz z nałożonymi odczytami temperatury dla każdego panelu. Takie rozwiązanie pozwala nam w dowolnym momencie wrócić do materiału i mamy dodatkowe potwierdzenie, że to co uchwyciliśmy na zdjęciach jest potwierdzeniem również na filmie.

 

Raport z inspekcji termowizyjnej

Następnie przystąpiliśmy do weryfikacji zebranych danych oraz przygotowania raportu. Przy małych instalacjach wykorzystujemy dedykowane przez producenta drona z kamerą termowizyjną oprogramowania do sprawdzania temperatur na zdjęciach oraz autorskiego szablonu raportu, pozwalającego na szybkie i czytelne przedstawienie lokalizacji uszkodzeń.
Raport w formie pliku PDF został wysłany do klienta, który dokładnie wie, który Panel należy wymienić. W raporcie znajdują się sklasyfikowane uszkodzenia, zdjęcia termowizyjne i RGB oraz opis do każdego z wykrytych usterek. Tak sporządzony raport pozwala firmom instalacyjnym odpowiednio zadbać o utrzymanie instalacji fotowoltaicznej w odpowiednim stanie, a właścicielom daje pewność poprawnej pracy i produkcji na najwyższym poziomie.

Kilka zdjęć z inspekcji termowizyjnej

Poniżej przestawiamy kilka ciekawych zdjęć z tej instalacji fotowoltaicznej.

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów w stacjach dokujących.