Zamknij

16 maja 2019

Latanie dronem bez licencji – jakie kary?

Latanie dronem bez uprawnień

Duża ilość dronów to również duża ilość osób, które nie do końca przestrzegają przepisów prawa lotniczego. Latanie dronem bez licencji lub odpowiednich pozwoleń lub w zabronionym miejscu może skończyć się zawiasami oraz karą finansową.

Z różnych miejsc na świecie zebraliśmy kilkanaście opisów sytuacji, w których operatorzy zostali pociągnięci do odpowiedzialności za nieodpowiedzialne loty. Na dole wpisu znajduje się również link do aktualnie obowiązujących przepisów w Polsce.

Pierwsza grzywna w UK

Pierwszą osobą skazaną w Wielkiej Brytanii za loty w niedozwolonej strefie został Robert Knowles. W 2013 roku, podczas jednego z rekreacyjnych lotów jego dron stracił połączenie z radiem i odleciał nie reagując na żadne przyciski w tym funkcji RTH (Powrót do domu).

Po kilku minutach lotu, dron przeleciał minimalnie nad mostem samochodowym, a następnie spadł do kanału Wanley w hrabstwie Kubria. Pech chciał, że dron przeleciał przez strefę w pobliżu podwodnej bazy koncernu przemysłu zbrojeniowego i lotniczego BAE Systems. (O ironio, ta sama firma produkuje też bezzałogowe statki powietrzne takie jak HERTI i CORAX )

Robotnicy z obiektu nuklearnego wyłowili drona z kanału i przekazali go policji. Na podstawie nagrań z kamery umieszczonej na dronie Pan Knowles otrzymał karę w wysokości 800 funtów + 3500 funtów kosztów sądowych.

Grzywna została nałożona za złamanie 2 przepisów:

  • Latanie małym bezzałogowym samolotem obserwacyjnym w promieniu 50 metrów od konstrukcji (art. 167 rozporządzenia żeglugi powietrznej z 2009 r.)
  • Latanie nad instalacją jądrową (Przepis 3 (2) Rozporządzenia o żegludze powietrznej (Ograniczenia latania) (instalacje jądrowe) z 2007 r.).

Nagranie z feralnego lotu zachowało się i właściciel umieścił je na swoim kanale.

Właściciel drona, umieścił na nim swoje dane i adres – znane z naszego podwórka jako tabliczka znamionowa wymagana przez przepisy dla osób ze Świadectwem Kwalifikacji.

USA – Lista tak długa, że nie sposób wszystkie opisać

W Stanach sprzedanych zostało ponad pół miliona dronów i liczba ta stale rośnie. Pierwszą osobą w USA, ukaraną za nielegalne latanie dronem został David Zablidowsky. W 2013 roku operator hobbysta, latał pomiędzy budynkami na Manhattanie i naruszał zasady ruchu lotniczego. Powodem do ukarania było lekkomyślne latanie bez zgłoszenia w niedozwolonej strefie oraz lądowanie zbyt blisko ludzi. Kara wyniosła 400$

Duża część kar za loty dronami dotyczy lotów nad stadionami lub miastami pod uzyskania pozwolenia. Ciekawe lista przewinień dronowych dostępna jest pod tym adresem.

Grzywny za latanie dronem bez licencji w USA zwykle wynoszą około 1000$, poniżej kilka przykładów:

Teksas, Sierpień 2014, Kara: 1 100$
Phantom 2 leciał nad Texas Memorial Stadium na Uniwersytecie Teksańskim w Austin podczas meczu piłki nożnej  Grzywna 1100$ zmniejszona do 800$

Nowy Jork, Maj  2014, Kara: 1 100$
Ponownie w akcji Phantom. Niezgłoszony lot nad stadionem Citi Field, na którym gra New York Mets. Grzywna w wysokości 1100$, zredukowana do 550$.

Manhattan, Nowy Jork, Lipiec 2014, Kara: 1600$
Ponownie loty w okolicach mostu Washingtona w Nowym Jorku. W tym przypadku do interwencji wysłano helikopter policyjny. Operator ukarany grzywną w wysokości 1600 $, ale później został zredukowany do 800 $.

Texas, 8 czerwca 2014, Kara: 1 000$
Lądowanie Phantoma 2 na dachu stadionu sportowego AT&T. Po wylądowaniu w dronie prawdopodobnie „skończyła się” bateria i nie wystarczyło jej na powrót. Operator próbował zdjąć swój sprzęt drugim dronem, który również latał nad stadionem w czasie gdy byli tam obecni widzowie. Został ukarany grzywną w wysokości 2 200 $, ale zredukowano ją do 1000 dolarów.

Brooklyn, Wrzesień 2014, Kara: 2 200$
Przelot w pobliżu helikoptera NYPD. FAA mówiło, o minięciu około 15 metrów od helikoptera na wysokości ponad 200 metrów. Nowojorska policja wykorzystała helikopter, aby znaleźć nieodpowiedzialnego operatora, który został ukarany grzywną w wysokości 2 200$, ale ostatecznie zmniejszono ją do 155 $.

Kary za latanie dronem w USA w 2015

Alabama, Listopad  2015, Kara: 1 100$
Również Phantom 2 i znów stadion przed meczem piłki nożnej Alabama vs Mississippi. Dron zleciał na parking i uderzył pieszego tuż samym przed upadkiem na ziemię. Właściciel uciekł ale został później złapany i ukarany grzywną w wysokości 1100$. Grzywnę zmniejszono do 900 $.

Fairfield Avenue + Fort George Hill, Lipiec 2014 , Kara: 1 100$
Operator został aresztowany przez NYPD za latanie dronem w pobliżu mostu George’a Washingtona. FAA (Federalna Administracja Lotnictwa USA) w wystawionym piśmie nie wspomina o locie nad mostem ale opisuje loty nad samym Bronxem i za to wystawiła grzywnę.

Puerto Rico, Październik 2015, Kara: 2 x 1100$
Drony dwóch operatorów zderzyły się ze sobą nad oceanem przed hotelem Caribe Hilton. Obaj mężczyźni zostali ukarani grzywną z powodu „uszkodzenia mienia hotelu”, mimo że drony spadły do oceanu.

Budynek Kapitolu , Nowy Jork, Wrzesień 2015,  Kara: 1 100$
Operator uderzył dronem w budynek Kapitolu w Nowym Jorku.

Boston, Sierpień 2015, Kara: 1 100$
DJI Inspire 1 podlatuje zbyt blisko Międzynarodowego Portu Lotniczego Logan. W dochodzeniu nie wspomniano o incydencie ani awarii i stwierdzono winę operatora.

Narodowe Centrum Tenisowe, Queens, Wrzesień 2015, Kara: 1320$
Operator przeleciał dronem nad kortem podczas meczu US Open. Dron rozbił się około 20 metrów od kortu tenisowego.

Parki Narodowe – Polska, Texas ten sam ból

Podobnie jak w Polsce, w USA za loty dronem w parkach narodowych bez pozwolenia grozi kara.

(USA – do 5000$ + 6 miesięcy więzienia, Polska – do 5 lat więzienia (art. 221 ust. 1 pkt. 1- Prawo Lotnicze).

Przekonał się o tym jeden z operatorów, który nieświadomy tego, że łamie prawo umieścił swój film z lotu nad terenem parku na Youtube.

Po kilku miesiącach skontaktował się z nim pracownik parku, który pytał o szczegóły lotu. Następnie ruszyła urzędnicza machina i po kilku miesiącach otrzymał karę za lot w niedozwolonym miejscu w wysokości ponad 1000$. Argumenty o nieznajomości przepisów niestety nie podziałały i grzywna musiała zostać zapłacona.

Prawdopodobnie był to pierwszy przypadek, gdy operator został ukarany na podstawie filmu umieszczonego w sieci.

Więcej o tej historii można przeczytać na blogu lub obejrzeć na YT – mówi o niej sam latający dronem.

Rekord w wysokości grzywny – 1,9 miliona dolarów

W 2015 roku Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) – ogłosiła przeciwko operatorowi największą w historii karę w wysokości 1,9 miliona dolarów za zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz naruszenie przestrzeni powietrznej. Oskarżona firma SkyPan przez ponad dwa lata (Marzec 2012 – Grudzień 2014) wykonała 65 nielegalnych lotów dronami bez uzyskania odpowiedniego pozwolenia ze strony kontroli ruchu lotniczego z czego 43 z nich odbywały się w bardzo ograniczonej przestrzeni powietrznej  w Nowym Jorku. Po ponad 3 latach doszło do ugody między firmą wykonującą zdjęcia z drona, a FAA. Skończyło się „tylko” na 200 tysiącach dolarów grzywny.

Dziennikarz również może otrzymać karę za latanie dronem bez licencji

Konfiskata drona oraz 1000 Euro kary otrzymał dziennikarz Al.-Jazeery – Tristan Redman za latanie dronem bez licencji w stolicy Francji. Drona zauważyli policjanci i udał im się namierzyć operatora w pobliżu Lasku Bulońskiego.

Maksymalna kara za używanie dronów bez licencji we Francji to 75.000 Euro + rok więzienia.

Polska – kilka osób jednak złapano

Pomimo dużego zainteresowania dronami w Polsce, w sieci nie znajdziemy dużo informacji odnośnie grzywien i kar nałożonych na operatorów za loty niezgodnie z prawem.
Aktualizacja 03.2020] W czasie tworzenia tego artykułu nie było zbyt wiele doniesień o naruszeniu przepisów prawa lotniczego przez operatorów dronów. Do tego czasu doszło mnóstwo tego rodzaju zdarzeń. Lądowanie na dachu katedry to chyba najpopularniejszy z nich.
Nawet latanie zgodnie z przepisami może być ukarane o czym przekonał się Maciej Margas. Jego historię zarekwirowania drona przez niedoświadczonych policjantów możecie przeczytać np. tutaj
Niektóre służby w naszym kraju są wyposażone w Aeroscope – sprzęt to wykrywania dronów DJI i często z niego korzystają. Oprócz tego przedstawiciele urzędów są w licznych grupach na facebooku gdzie publikowane są zdjęcia z powietrza. W wielu przypadkach naruszeń prawa gdzie operatorzy sami udostępniają na siebie dowody w postaci filmów i zdjęć, autorzy są wzywani na wyjaśnienia, są zawieszane świadectwa kwalifikacji i wymagane jest ponowne przeprowadzenie egzaminu.
Ale wracając do tematu

W sieci znajdujemy wiadomości o:

  • Zatrzymaniu w Czerwcu 2016 roku w Kielcach – operatora, który latał nad stadionem miejskim podczas imprezy z wydzieloną strefą, w której zabronione były loty. Z prokuratorem została uzgodniona kara 1800zł grzywny lecz nie wiemy jednak czy sąd wyznaczył taką karę.
  • Zatrzymanie w Lipcu 2017 roku, obywatela Chin latającego nad Zamkiem Królewskim w strefie ROL48 – bez pozwolenia ze strony BOR. Niestety brak informacji o wystawionej grzywnie.
  • Karze 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata oraz zakaz lotów na terenie Polski z dodatkiem grzywny 1000zł z gratisem kosztów sądowych ponad 3000zł – Nie wiemy za co konkretnie został ukarany ten operator, jednak informacje te pochodzą od pracownika PAŻP więc można uznać je za wiarygodne.
  • Zatrzymania podczas festiwalu Pol’and’Rock 2019

Ignorantia legis non excusat

Niewiele wysiłku trzeba aby zweryfikować czy planowany przez nas lot będzie „legalny”. Takie informacje można sprawdzić w aplikacji Droneradar. Pamiętajmy o tym aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Aktualnie obowiązujące przepisy można znaleźć na stronie ULC.

Źródła:
https://www.caa.co.uk/Consumers/Unmanned-aircraft-and-drones/
https://www.theguardian.com/world/2014/apr/02/uk-first-drone-conviction
https://motherboard.vice.com/en_us/article/4x3xa3/the-us-government-is-trying-to-fine-a-drone-hobbyist-for-the-first-time-ever
http:/ /blog.duf.net/2016/03/12/the-criminalization-of-drone-hobbyists-by-the-national-park-service-shakedown-by-proxy/
http://www.latimes.com/travel/la-tr-d-spot-20160110-story.html
https://www.faa.gov/news/press_releases/news_story.cfm?newsId=19555
https://www.tvn24.pl/dziennikarz-ukarany-grzywna-za-lot-drona-w-paryzu,520654,s.html

Autor:

Specjaliści od skanowania laserowego

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów ze skanerem LiDAR.