Jak filmować dronem? Poradnik cz.1
Jak filmować dronem? Poradnik cz.1
Jak filmować za pomocą drona?
Poradnik – cześć 1
Jeśli czytasz ten tekst to prawdopodobnie masz już drona lub chcesz zacząć kręcić filmy z powietrza za pomocą bezzałgowców. W tym dwuczęściowym artykule dowiesz się jak filmować za pomocą drona tak jak robią to profesjonalni operatorzy. Z tekstu dowiesz się o technikach wykonywania niesamowitych ujęć, prawidłowych ustawień kamery i możliwości jakie daje dron. Zdradzimy też kilka ciekawych sztuczek, które sprawią, że filmowanie będzie dużo łatwiejsze.
W przedstawionym poradniku umyślnie pomijamy aspekty prawne i nie poruszamy tematu stref lotniczych i pozwoleń na loty.
Przygotowanie do nagrań
Zanim zaczniemy latać musimy pamiętać o 3 najważniejszych rzeczach. Jeżeli prawidłowo zaczniemy przygotowania do nagrań z drona, to reszta pójdzie już górki.
Pierwsza rzecz to cel lotu. To od niego zależy jakie ujęcia przyjdzie nam realizować i jak będziemy dalej pracować.
Kolejną rzeczą jest wykonanie rekonesansu lokalizacji. Prawidłowe określenie warunków panujących w miejscu nagrań spełnia dwie funkcje jednocześnie. Po pierwsze pozwala na prawidłowe dopasowanie tego jak i gdzie będziemy się poruszać na niebie (Co ma przełożenie na możliwości wykonania ujęć). Po drugie, pozwoli na bezpieczne wykonanie lotu.
Ostanim punktem jest zaplanowanie samych ujęć, które mamy do wykonania. Będąc w powietrzu staramy się wykonywać konkretne zadania, a nie zastanawiać się nad kolejnym krokiem. Oczywiście, doskonale zdajemy sobie sprawę, że czasem ciekawe ujęcia pojawiają się spontanicznie. Po prostu trzymając się planu lotu, praca będzie przebiegała sprawniej jeżeli wykonujemy lot w konkretnym celu.
Ustalenie celu lotu
W głowie każdego operatora (nie tylko drona) powinna znaleźć się myśl, że każde nagranie które wykonuje, będzie częścią danej historii. Drony najczęściej wykorzystywane są do filmów promocyjnych, a w nich przedstawiamy jakiś obiekt, produkt lub usługę. Oczywiście może być to również ujęcie do filmu lub teledysku, które będzie jedynie służyło jako “przebitka” w całym projekcie. W takim wypadku dla nas lepiej. Najczęściej wymagane będzie od nas abyśmy wykonali lot w określonym kierunku i lecieli bez większych kombinacji płynnie przez 2-3 sekundy. Po kilku lotach w różnych konfiguracjach materiału powinno być na tyle dużo aby montażysta miał w czym wybierać, a klient był zadowolony ze współpracy.
Ustalając cel lotu odpowiadamy więc na 2 podstawowe pytania. Co mamy nagrać / Do czego będą wykorzystane materiały? oraz ile materiału musimy nagrać?
Od tego będzie uzależniona ilość potrzebnych prób, trudność w wykonaniu lotu, dobór sprzętu, a nawet wycena takiego zlecenia.
Poprawne odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam na dokładne zaplanowanie całej dalszej pracy.
Rekonesans terenu – sprawdzamy możliwości lotu
Gdy już wiemy co mamy nagrać, samo nasuwa się kolejne pytanie. Gdzie będą wykonywane loty? Odpowiednie przygotowanie może zadecydować o sukcesie lub porażce wykonanych lotów.
Technika XXI wieku pozwala na częściowe wykonanie tej czynności jeszcze przed jakimkolwiek startem. Jeżeli miejsce gdzie chcemy wykonywać loty jest dokładnie określone (np. hotel przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej) odpalamy google maps w opcji street view i poszukujemy obiektu.
Szczególną uwagę zwracamy na zagrożenia jakie mogą występować w tym miejscu. Szukamy rozmieszczenia linii telekomunikacyjnych, umieszczenia latarni czy też drzew. Przeglądając mapy z poziomu street view możemy poszukać bezpiecznego miejsca do startu i lądowania. Oprócz tego z łatwością możemy zorientować się, którędy polecimy bez problemu, a gdzie lot będzie niemożliwy do wykonania.
Pamiętajmy, że mapy nie są aktualizowane na bieżąco i takie oględziny nie zawsze zastąpią rozpoznanie będąc na miejscu nagrań.
Jeżeli określenie dostępnego miejsca było możliwe na postawie map street view to część pracy jest za nami. Jeżeli przyjeżdżamy na lokalizację i okazuje się, że teren wygląda zupełnie inaczej to ponownie wykonujemy oględziny terenu.
Planujemy ujęcia przed rozpoczęciem właściwych ujęć
Obiekt i dostępne przestrzenie decydują o tym co możemy wykonać, a co się nie uda. Na szczęście wiele ujęć możemy wykonywać na dużej wysokości gdzie przeszkód nie ma więc pole do działania mamy spore. Ujęcia jakie wykonamy wybieramy na podstawie rozmowy z kierownikiem planu, osobą zlecającą nagrania lub według własnych preferencji. Jeżeli potrzebnych ujęć jest na tyle dużo, że nie możecie ich zapamiętać warto je sobie spisać.
Im więcej praktyki tym mniej notatek.