Zamknij

19 stycznia 2020

Inspekcje turbin wiatrowych z drona

Inspekcje turbin wiatrowych z drona

W naszej ofercie usług znajdują się inspekcje turbin wiatrowych z drona. Wykorzystanie UAV w do przeprowadzania inspekcji wizyjnych to jedno z najbardziej zaawansowanych oraz najtrudniejszych zadań jakie wykonujemy. Pomimo tego, użycie drona do badania turbin wiatrowych niesie za sobą szereg korzyści, które dokładnie omówimy w dalszej części tekstu.
Poniżej opisujemy zdobyte doświadczenie oraz sprzęt jakim dysponujemy do wykonywania inspekcji turbin wiatrowych z powietrza.

Poniżej przedstawiamy naszą ofertę i zakres naszych możliwości opisując zalety wykorzystania bezzałogowców do przeprowadzania inspekcji wizyjnych.
Zapraszamy do kontaktu w sprawie wynajęcia drona do przeprowadzenia inspekcji z powietrza.

668-423-647

kontakt@droniq.pl

Kiedy przeprowadza się inspekcje turbin wiatrowych z drona?

Za pomocą dronów wykonujemy przeglądy okresowe turbin wiatrowych zgodnie z zaleceniami producenta.
Każda elektrownia wiatrowa wymaga kontroli aby zapewnić jej poprawną pracę przez wiele lata. Producenci powinni przeprowadzać taki audyt conajmniej raz na dwa lata. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać częstszych kontroli na przykład raz do roku lub częściej. Oczywiście audyt turbiny wiatrowej jest wymagany również w przypadku pojawienia się awarii lub uszkodzeń spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.
W Polsce znajduje się ponad 1000 turbin wiatrowych co wymaga zaangażowania dużej ilości ludzi, którzy poświęcają olbrzymie ilości czasu (a co za tym idzie pieniędzy) tylko i wyłącznie na przeprowadzenie inspekcji.
Wykorzystanie drona do przeprowadzenia inspekcji turbin wiatrowych znacząco zmniejsza te koszty.

Co wymaga kontroli podczas wykonywania inspekcji?

Większość turbin wiatrowych składa się z tych samych elementów. Inspekcjom z drona zwykle podlegają łopaty wirnika, pylony oraz gondole. Pozostałe elementy takie jak układ napędowy, hydrauliczny, pneumatyczny, maszynownia czy układy sterowania można skontrolować bez konieczności użycia drona.

Inspekcje turbin wiatrowych z drona pozwalają na dokładne oględziny i określenie:

• Poziomu erozji na krawędzi łopat
• Występowania pęknięć i zabrudzeń
• Stanu powłoki
• Stanu połączeń
• Ilości brakujących elementów

Poniższe zdjęcie pokazuje jaką dokładność jesteśmy w stanie uzyskać. Odległość od fotografowanej łopaty wyniosła około 10 metrów.

Zalety wykorzystania drona do inspekcji turbin wiatrowych

Zmniejszenie kosztów – Nasz zespół operacyjny jest w stanie wykonać więcej inspekcji w tym samym czasie co pracownicy naziemni co przekłada się na zmniejszenie kosztu roboczogodziny.
Oszczędność czasu – Testy, które przeprowadziliśmy pozwalają stwierdzić, że możemy wykonywać inspekcje turbin wiatrowych 3x szybciej niż audytorzy naziemni.
Wysokiej jakości zdjęcia – Dron pozwala na wykonanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości pozwalającej na wielokrone zbliżenie bez utraty jakości. Każda łopata jest fotografowana z 3 stron co pozwala na pełne oględziny.
Ograniczenie ryzyka – Dzięki zastosowaniu drona, nie trzeba narażać bezpieczeństwa ludzi, którzy wspinają się na turbiny.
Przyspieszenie pracy i pełen backup – Wysokie ubezpieczenie, zapasowy sprzęt oraz dwa doświadczone zespoły pozwalają na 100% zaufanie co do wykonywanych przez nas usług.
Zarządzanie raportami – Proponujemy dedykowany portal do zarządzania zdjęciami.
Szybka ocena sytuacji – Wykonane zdjęcia mogą być przekazywane niemal w czasie rzeczywistym do celów dalszej analizy.
Minimalne ryzyko uszkodzenia instalacji – Pełna redundancja systemowa, potrójne zabezpieczenia GPS, podwójne zabezpieczenie zasilania oraz precyzja RTK.

Ile trwa przeprowadzenie inspekcji turbiny wiatrowej dronem?

Jeżeli warunki pogodowe są odpowiednie jesteśmy w stanie wykonać inspekcję turbiny wiatrowej w ciągu 1 godziny.
W tym czasie wykonujemy oblot trzech łopat z 3 stron oraz samej gondoli. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych (silny wiatr, przelotny opad) czas ten może się wydłużyć.
W ciągu jednego dnia możemy wykonać inspekcję około 8 turbin wiatrowych.
Wykorzystując 2 zespoły nawet do 16 dziennie.

Czy używamy termowizji do przeprowadzania inspekcji?

Tak, chociaż nie jest ona wykorzystywana za każdym razem. Zwykle używamy kamer światła dziennego. Kamery termowizyjnej o rozdzielczości 640×512 używamy jeśli takie są wymagania klienta.

Czym wykonujemy inspekcje turbin wiatrowych?

Dron, który wykorzystujemy do przeprowadzania inspekcji turbin wiatrowych z powietrza to DJI Matrice 210 RTK. Model ten dzięki modułowi RTK gwarantuje wysoką precyzję nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Jest to najbardziej zaawansowany sprzęt lotniczy jaki można wykorzystać w tym sektorze.
Kamery które wykorzystujemy wykonują zdjęcia w rozdzielczości 20,8 Mpix oraz 24 Mpix. Nagrywają one w rozdzielczości 5.2K.
Jakość tych kamer gwarantuje najwyższą jakość zdjęć, które pozwalają na zobaczenie każdego szczegółu.
Drony typu Phantom lub inne mniejsze platformy rejestrujące obraz tylko w 4K nie nadają się do wykonywania inspekcji turbin wiatrowych z powietrza.

Inspekcje turbin wiatrowych dronem cena

Koszt wykonania inspekcji zależy od czynników takich jak na przykład: odległości od Warszawy, ilości turbin do inspekcji, rodzaju kamery, termin wykonania zlecenia. Koszt wykonania pojedynczej inspekcji z drona zwykle oscyluje w granicach 2000zł-3000zł. Cena za przeprowadzenie inspekcji turbin wiatrowych z drona najbardziej zależy od: ilości turbin jakie będą podlegały kontroli, terminu realizacji, lokalizacji, wersji raportu, dostępu do portalu i kilku innych szczegółów, które omawiamy z zamawiającym.

Gdzie wykonujemy inspekcje turbin wiatrowych?

Inspekcje wykonujemy  na terenie całej Polski. Naszą główną lokalizacją jest Warszawa jednak jesteśmy w stanie podjąć się wykonania inspekcji w całym kraju. Nasze wyposażenie oraz sprzęt pozwalają na wykonywanie inspekcji przez cały dzień bez konieczności robienia przerw na ładowanie akumulatorów.
Zapraszamy do kontaktu aby umówić przyszłe zlecenia dotyczące inspekcji na terenie farm wiatrowych. Jesteśmy w stanie udostępnić zdjęcia ukazujące jakość wykonanych przez nas zdjęć.

Inspekcje turbin wiatrowych z drona – kontakt

668-423-647

kontakt@droniq.pl

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.