Zamknij

Inspekcje farm paneli fotowoltaicznych

Nasze drony wykorzystujemy do wykonywania badań zarówno pojedynczych paneli fotowoltaicznych oraz  całych farm PV. Wykonane instalacje wymagają corocznych kontroli, które z powodzeniem można wykonać z powietrza. Prawidłowe wykonanie inspekcji dronem pozwala na precyzyjne wskazanie uszkodzeń i interwencję serwisantów, co z kolei przekłada się na mniejsze straty gdy panele nie pracują prawidłowo.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi możliwościami, gdzie przedstawimy, że wykorzystanie drona do inspekcji farm fotowoltaicznych się opłaca i dlaczego uważamy, że powinien być to standard w tej branży. Oferujemy wykonanie inspekcji z przygotowaniem pełnego raportu jak również udostępnienie zdjęć do własnej analizy.

Inspekcje farm fotowoltaicznych dronem

Dron do fotowoltaiki

Rozpocznijmy wpis od przedstawienia drona oraz kamer, które są wykorzystywane do przeprowadzania inspekcji farm PV. Jeżeli chodzi o kamery to do takich zadań stosujemy kamery termowizyjne oraz światła dziennego.

Kamera termowizyjna do paneli fotowoltaicznych Zenmuse XT stosowana w dronach, posiada rozdzielczość 640×512 co pozwala na pozyskiwanie danych o wysokiej jakości. Oprócz tego, wykorzystujemy klasyczną kamerę światła dziennego, która służy nam np. do wykrywania mechanicznych uszkodzeń, do których nie musimy wykorzystywać innych kamer. Jeżeli chodzi o kamery RGB to do dyspozycji mamy kilka modeli, które wykorzystujemy podczas przeprowadzania inspekcji fotowoltaiki. Czasem jest to kamera Zenmuse X5S, która daje doskonały obraz i pozwala na rejestrowanie obrazu w 5.2K, czasem kamery z zoomem – Z30 lub kamera z drona M2E.

Naszą główną platformą latająca jest dron Matrice 300 RTK, który daje gwarancje precyzyjnego i bezpiecznego lotu przez długi czas. W połączeniu z kamerami, które stosujemy jest to praktycznie najlepszy model drona do wykonywania inspekcji z drona.

Aktualnie najlepszym dronem na rynku jest Matrice 300, który wyposażony w kamerę H20T daje takiej samej jakości obraz i którym również można przeprowadzać pomiary paneli fotowoltaicznych kamerą termowizyjną. Dzięki tym modelom badanie paneli fotowoltaicznych przebiega sprawnie i bezpiecznie.

Nasz dron z kamerą termowizyjną doskonale sprawdza się w badaniach paneli fotowoltaicznych i polecamy go wszystkim osobom, które planują zakupić ten produkt chociaż cena nie należy do najmniejszych (Koszt zestawu dron + kamera + akcesoria to koszt około 100 000 zł). Niżej udowodnimy, że inspekcja fotowoltaiki powinna odbywać się za pomocą drona.

 

Termowizja z drona - Inspekcje paneli

Diagnostyka farm fotowoltaicznych z wykorzystaniem dronów

 

Co może wykryć dron na farmie fotowoltaicznej i do wykrywania jakich problemów można go zastosować? Istnieje ponad 10 (A prawdopodobnie i więcej) rodzajów usterek, które możemy wskazać po locie dronem. Jedne z nich muszą być naprawione priorytetowo, inne mniej jednak faktem jest, że wykrywane przez drona usterki przyczyniają się do ograniczania utraty zysków z farm fotowoltaicznych.
Do najczęściej wykrywanych problemów z panelami można zaliczyć: hot-spoty, fizycznie uszkodzone panele, pęknięcia, diody bocznikowe czy zacieniowanie. Lista ta nie jest zamknięta i przedstawiamy najczęściej występujące problemy ale już samo to wskazuje, że dron to przydatne narzędzie do diagnostyki paneli fotowoltaicznych.

Po użyciu drona do badania farm fotowoltaicznych możemy wskazać ile modułów jest nieczynnych czy ilość usterek falownika, co można później przeliczyć na straty w złotówkach gdyby nie została wykonana inspekcja oraz naprawa. Diagnostyka paneli fotowoltaicznych dronem przyspiesza również całą operację. Zbadanie kilku tysięcy paneli zajmie dronowi około 30 minut. Ręczna analiza tej samej powierzchni przez naziemnego analityka zajmie blisko 8 godzin. Dron przyspiesza więc pracę o ponad 90%.

Na przykładzie farmy o wielkości 13MW przy wykryciu ponad 1800 anomalii roczna utrata produkcji wynosiła łącznie ponad 600 000 kWh. Ten prosty przykład pokazuje, że inspekcja paneli fotowoltaicznych dronem po prostu opłaca się zarządzającym.

 

 

Badanie paneli dronem Droniq.pl

 

Termowizja z drona cennik

 

Na to jaki będzie ostateczny koszt inspekcji dronem ma wpływ kilka czynników. Badanie termowizyjne dronem wykonujemy na terenie całego kraju ale naszą główną siedzibą jest Warszawa i w promieniu 50km od tego miasta nie doliczamy kosztów logistycznych. Kolejnym elementem, który bierzemy pod uwagę jest wielkość farmy lub ilość paneli, które mamy przeanalizować, typ kamery oraz drona którego użyjemy oraz raport jaki przekażemy po zakończonej pracy.

Zapraszamy do kontaktuwycena usługi jest bezpłatna.

668-423-647

kontakt@droniq.pl

ZAPRASZAMY
DO WSPÓŁPRACY

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń aby się z nami skontaktować.