Zamknij

Inspekcje farm paneli fotowoltaicznych

Nasze drony wykorzystujemy do wykonywania badań zarówno pojedynczych paneli fotowoltaicznych oraz  całych farm PV. Wykonane instalacje wymagają corocznych kontroli, które z powodzeniem można wykonać z powietrza. Prawidłowe wykonanie inspekcji dronem pozwala na precyzyjne wskazanie uszkodzeń i interwencję serwisantów, co z kolei przekłada się na mniejsze straty gdy panele nie pracują prawidłowo.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi możliwościami, gdzie przedstawimy, że wykorzystanie drona do inspekcji farm fotowoltaicznych się opłaca i dlaczego uważamy, że powinien być to standard w tej branży. Oferujemy wykonanie inspekcji z przygotowaniem pełnego raportu jak również udostępnienie zdjęć do własnej analizy.

Dron do fotowoltaiki

Rozpocznijmy wpis od przedstawienia drona oraz kamer, które są wykorzystywane do przeprowadzania inspekcji farm PV. Jeżeli chodzi o kamery to do takich zadań stosujemy kamery termowizyjne oraz światła dziennego.

Kamera termowizyjna do paneli fotowoltaicznych stosowana w naszych dronach, posiada rozdzielczość 640×512 pikseli co pozwala na pozyskiwanie danych w najwyższej jakości na rynku. Oprócz tego, wykorzystujemy klasyczną kamerę światła dziennego, która służy nam np. do wykrywania mechanicznych uszkodzeń, i możemy wykonać dwa rodzaje inspekcji podczas jednego lotu. Kamery światła dziennego mają rozdzielczość 4K i pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej jakości zdjęć i filmów pozwalając na ocenę stanu technicznego paneli fotowoltaicznych. Jeśli potrzebujemy kamery z przybliżeniem to posiadamy drona z kamerą o 20-krotnym zoomie optycznym co pozwala dojrzeć każdy szczegół bez konieczności zbliżania drona do obiektu.

Naszą główną platformą latająca jest dron Matrice 30T, który daje gwarancje precyzyjnego i bezpiecznego lotu nawet na dużych farmach fotowoltaicznych. W połączeniu z kamerami, które stosujemy jest to praktycznie najlepszy model drona do wykonywania inspekcji z drona.

 

Aktualnie dostępnych kilka większych fizycznie dronów np. Matrice 300, lub mniejszych Mavic 3 Thermal które wyposażone są jednak w kamery o tej samej rozdzielczości co w naszym Matrice 30T Dzięki nimi również można przeprowadzać pomiary paneli fotowoltaicznych kamerą termowizyjną. Dzięki tym modelom badanie paneli fotowoltaicznych przebiega sprawnie i bezpiecznie.

Nasz dron z kamerą termowizyjną doskonale sprawdza się w badaniach paneli fotowoltaicznych i polecamy go wszystkim osobom, które planują zakupić ten produkt chociaż cena nie należy do najmniejszych (Koszt zestawu dron + kamera + akcesoria to koszt około 60 000zł). Niżej udowodnimy, że inspekcja fotowoltaiki powinna odbywać się za pomocą drona.

Diagnostyka farm fotowoltaicznych z wykorzystaniem dronów

Co może wykryć dron na farmie fotowoltaicznej i do wykrywania jakich problemów można go zastosować? Istnieje ponad 10 (Prawdopodobnie i więcej w zależności od katalogowania) rodzajów usterek, które możemy wskazać po locie dronem. Jedne z nich muszą być naprawione priorytetowo, inne mniej jednak faktem jest, że wykrywane przez drona usterki przyczyniają się do ograniczania utraty zysków z farm fotowoltaicznych.
Do najczęściej wykrywanych problemów z panelami można zaliczyć: hot-spoty, fizycznie uszkodzone panele, pęknięcia, diody bocznikowe czy zacienienie paneli. Lista ta nie jest zamknięta i przedstawiamy najczęściej występujące problemy ale już samo to wskazuje, że dron to przydatne narzędzie do diagnostyki paneli fotowoltaicznych.

Po użyciu drona do badania farm fotowoltaicznych możemy wskazać ile modułów jest nieczynnych czy ilość usterek falownika, co można później przeliczyć na straty w złotówkach gdyby nie została wykonana inspekcja oraz naprawa. Diagnostyka paneli fotowoltaicznych dronem przyspiesza również całą operację. Zbadanie kilku tysięcy paneli zajmie dronowi około 30 minut. Ręczna analiza tej samej powierzchni przez naziemnego analityka zajmie blisko 8 godzin. Dron przyspiesza więc pracę o ponad 90%.

Można przyjąć, że czas inspekcji farmy o mocy o mocy 1MW zajmuje około 1 godziny przy czym w ciągu dnia możemy zrobić inspekcje nawet do 20MW.

Na przykładzie farmy o wielkości 13MW przy wykryciu ponad 1800 anomalii roczna utrata produkcji wynosiła łącznie ponad 600 000 kWh. Ten prosty przykład pokazuje, że inspekcja paneli fotowoltaicznych dronem po prostu opłaca się zarządzającym.

Termowizja z drona cennik

 

Na to jaki będzie ostateczny koszt inspekcji dronem ma wpływ kilka czynników. Badanie termowizyjne dronem wykonujemy na terenie całego kraju ale naszą główną siedzibą jest Warszawa i w promieniu 50km od tego miasta nie doliczamy kosztów logistycznych. Kolejnym elementem, który bierzemy pod uwagę jest wielkość farmy lub ilość paneli, które mamy przeanalizować, typ kamery oraz drona którego użyjemy oraz raport jaki przekażemy po zakończonej pracy.

Koszt wykonania inspekcji farmy fotowoltaicznej mocy 1MW dronem z termowizją wynosi ok. 3900 zł netto wraz z opracowanym raportem i logistyką.

Zapraszamy do kontaktuwycena usługi jest bezpłatna.

668-423-647

kontakt@droniq.pl

ZAPRASZAMY
DO WSPÓŁPRACY

Wypełnij formularz kontaktowy,
aby otrzymać ofertę na wynajem drona