Zamknij

20 czerwca 2020

Fotogrametria z drona

Co to jest fotogrametria?

Fotogrametria jest techniką oraz nauką gdzie wykorzystuje się zdjęcia do wykonania wszelkiego rodzaju pomiarów oraz odwzorowania trójwymiarowych kształtów. Jeżeli więc z naszych zdjęć wykonanych z drona wykonujemy mapy, modele 3D czy obliczamy objętości wybranych obiektów to zajmujemy się fotogrametrią.

Drony wykorzystuje się do fotogrametrii niskiego pułapu. Za pomocą bezzałogowca i zwykłych oraz specjalistycznych kamer możemy uzyskać dane, które następnie przetworzymy na kompletne raporty do wykorzystania w geodezji, budownictwie, górnictwie i wielu innych dziedzinach. Drony zwykle stosuje się na stosunkowo niewielkich obszarach do 100-150 hektarów – czyli w miejscach gdzie drony są jeszcze wydajne i nie opłaca się wynajmować samolotu czy helikoptera. Fotogrametria z drona sprawdza się tutaj idealnie. Fotogrametria niskiego pułapu to najszybsza droga do uzyskania dokładnych, wcześniej drogich danych, które są teraz dostępne szybciej i taniej.

Zalety wykorzystania dronów do fotogrametrii

Zalet związanych z wykorzystaniem drona do fotogrametrii jest bardzo wiele i z każdym kolejnym miesiącem firmy znajdują nowe metody wykorzystania BSP.

Jednym z najważniejszych plusów tego typu pozyskania materiałów jest wysoka dokładność rzędu nawet 1 – 2 centymetrów na piksel terenowy przy zastosowaniu dronów z RTK. Nawet stosunkowo tani dron pracujący tylko na GPS pozwoli na uzyskanie dokładności około 10cm/pixel co w niektórych przypadkach gdzie wymagane są tylko poglądowe informacje może być wykorzystywany. Oczywiście do uzyskania dokładnych i prawdziwych wyników należy rozstawić fotopunkty aby praca została wykonana w pełni profesjonalnie.

Kolejną równie ważnym elementem jest ilość pozyskanych z drona danych (najczęściej zdjęć) w stosunku do potrzebnego na to czasu. Praca z dronami do fotogrametrii przyspiesza liczne pomiary i znacząco obniża koszty zwłaszcza gdy wykorzystywane były do tej pory duże statki powietrzne kosztujące po kilka tysięcy za godzinę lotu.

Dane, które zbierze dron podczas nalotu, mogą być całkiem szybko obrobione i zaprezentowane w przystępnej formie – również w zakresie marketingu. To z kolei sprawia, że interpretacja czyli odczytywanie danych z map i dalsze działania również zostają przyspieszone.

Równie ważną zaletą, o której warto wspomnieć jest wykonanie map w terenach trudno dostępnych bez większych logistycznych. Lasy, bagna, brzegi rzek mogą zostać zmapowane lub zinwentaryzowane redukując wszelkie niebezpieczeństwa związane z pozyskiwaniem materiału w inny sposób.

Kto wykorzystuje się drony do fotogrameterii?

W dzisiejszych czasach drony do wykonywania pomiarów wykorzystują najczęściej firmy z branż geodezyjnych – do tworzenia ortofotomap z drona, wykonywania obliczeń czy po prostu świadczenia usług geodezyjnych z wykorzystaniem tego nowoczesnego narzędzia. Fotogrametria z drona to jednak znacznie więcej i przekonuje się o tym coraz więcej firm już po pierwszym konkretnym kontakcie z dronami.

Dla firm budowlanych drony kontrolujące postępy prac budowlanych lub weryfikujące proces budowy nie są generalnie już niczym nowym jednak nadal skutecznym narzędziem, zwłaszcza, że  odpowiednie wykorzystanie dronów niesie za sobą realne oszczędności. Przy gigantycznych inwestycjach nawet oszczędność na poziomie 0,5% może przyczynić się do lepszego wyniku finansowego przedsiębiorstwa.

Kopalnie wykorzystują drony do mierzenia objętości hałd z różnego rodzaju materiałami za pomocą tworzenia modeli 3D z powietrza. Takie rozwiązania pozwalają na lepsze zarządzanie wydobyciem i dystrybucją surowców.

Firmy ubezpieczeniowe wykorzystują drony do mierzenia szkód łowieckich i otrzymują bardzo dokładne dane bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Architekci mogą pracować na modelach 3D budynków, do renowacji można wykonać zdjęcia przed rozpoczęciem prac oraz po jego zakończeniu, grupy archeologów mogą wykorzystać drony do zarchiwizowania stanowisk w każdym dniu, a następnie warstwa po warstwie zaprezentować wynik swoich prac.

Liczne służby ratunkowe mogą wspomagać się dronami podczas występowania kataklizmów (np. mapowanie terenu podczas powodzi), poszukiwań czy akcji ratunkowych. Policja wykorzystuje drony do zabezpieczenia danych z miejsc wypadków co przyspiesza ich prace i pozwala na szybsze odblokowanie zablokowanych miejsc.

Jaki dron do fotogrametrii?

Jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ponieważ różne są wymagania klientów jednak przedstawimy kilka modeli, które sprawdzają się w fotogrametrii niskiego pułapu. Przede wszystkim dron jest jedynie platformą nośną dla naszego sensora, a wybór sensora zależy od celu, dla którego jest wykonywany nalot. Istnieją modele, które mają wbudowane kamery i są gotowe do lotu praktycznie zaraz po wyjęciu z pudełka, inne wymagają minimalnej wiedzy do podłączenia kamer czy sensorów na oddzielnym gimbalu, a inne statki powietrzne wymagają dodatkowego szkolenia z obsługi.

Najbardziej popularnym dronem do geodezji jest model Phantom 4 RTK. Ten dron wyposażony jest w aparat 20MP, sensor światła, szereg czujników, oferuje czas lotu ok. 20-25 minut i posiada moduł RTK, który pozwala na wykorzystanie poprawek w czasie rzeczywistym. Podobnym modelem jest Phanotm 4 Multispectral, który służy między innymi do wykonywania nalotów nad roślinnością w celu zbadania ich poziomu żywotności. Większe platformy to np. Matrice 300/600/210 gdzie możemy podłączać wiele różnych czujników od różnych producentów – wszystko według naszych potrzeb.

Lidar w fotogrametrii z drona

Po zamontowaniu skanera laserowego (w skrócie LIDAR) do drona można uzyskać bardzo dokładne informacje na temat umiejscowienia przedmiotów w otoczeniu, a więc nadają się do tworzenia wszelkiego rodzaju modeli 3D oraz automatyzacji pewnego rodzaju prac. Lidar działa na podobnej zasadzie co radar jednak zamiast mikrofal wykorzystywane jest tutaj światło.

Urządzenia Lidar są w stanie “prześwietlić” część zieleni i odwzorować interesujące nas elementy z dużą dokładnością. Materiały pozyskane w ten sposób mogą służyć do wykonywania analiz, planowania przestrzennego, szukaniu uszkodzeń i zagrożeń dla linii energetycznych, poszukiwaniu złóż, czy zarządzanie terenami zalewowymi. Ciekawym zastosowaniem lidaru są stanowiska archeologiczne, które otrzymują dużo dokładniejsze wyniki niż w przypadku zwykłych orotofotomap wykonanych kamerami RGB.

Fotogrametria z BSP

Fotogrametria z drona to jedna z dziedzin jaką zajmujemy się w naszej firmie. Skontaktuj się z nami jeśli chcesz otrzymać profesjonalne pomiary z powietrza, ortofotomapy czy modele 3D.
Pracujemy z licznymi specjalistami w zakresie obróbki materiałów i dysponujemy wieloma modelami sprzętu dopasowanymi do wielu rodzajów zleceń.

668-423-647

kontakt@droniq.pl

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.