Zamknij

8 czerwca 2020

Dezynfekcja parku rozrywki z drona

Kilkanaście dni temu mieliśmy okazję przeprowadzić dezynfekcję parku rozrywki Energylandia za pomocą drona DJI Agras. To pierwszy tego typu zabieg w Europie, o którym rozpisały się media w wielu krajach. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tego zadania. Zobaczcie jak się przygotowaliśmy i co nas czekało na miejscu.

Dezynfekcja parku rozrywki z powietrza

Dezynfekcja parku rozrywki z drona (fot. Energylandia)

Zespół dezynfekujący w Energylandii

W Zatorze przygotowano cały zespół dezynfekujący, który miał za zadanie przygotować park na otwarcie 06.06.2020 oraz gdy zostanie już otwarty dbać o odpowiednie oczyszczanie miejsc odwiedzanych przez zwiedzających. Nasz zespół miał pomagać z powietrza. Zaproponowaliśmy i wykorzystaliśmy do tego celu nowoczesnego drona DJI Agras. Warto wspomnieć, że w naszym kraju ilość tego rodzaju sprzętu można policzyć na palcach jednej ręki. Sprzęt odpowiednio sprawdziliśmy kilka dni przed przyjazdem od… złożenia go. Do lotów wykorzystaliśmy zupełnie nowy egzemplarz aby mieć 100% pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Oczywiście drugi zapasowy model był z nami przez cały czas ale na szczęście nie musieliśmy z niego korzystać. Naładowaliśmy również kilkanaście akumulatorów – co chwilę nam zajęło. Sprzęt zaktualizowany, sprawdzony i gotowy do lotu!

Ładowanie baterii do DJI Agras

Ładowanie akumulatorów do drona do oprysku Agras

Przygotowania do dezynfekcji z drona w parku rozrywki

Zanim podnieśliśmy drona musieliśmy określić warunki w jakich przyjdzie nam pracować. Dron generalnie stosowany jest na terenie rolniczym, a nie w wąskich uliczkach otoczonych metalowymi konstrukcjami co nieco utrudniło nam zadanie, ale i tak sobie poradziliśmy 🙂 Teren parku to aktualnie ponad 30 hektarów, które musieliśmy najpierw przejść i dostosować tryb lotu na każdym terenie. Wcześniejsze rozeznanie pozwoliło nam na wybranie miejsc gdzie dron będzie mógł poruszać się szybciej, wolniej lub po części automatycznie. Z pomocą przy dezynfekcji przyszła nam instrukcja operacyjna jaką stworzyliśmy na początku roku, dla tego typu operacji. Przyszła pora na sporządzenie płynu jakim będziemy wykonywali oprysk oraz zatankowanie drona. Do jego zbiornika mieści się 10 litrów płynu, a dron potrafi go opróżnić w ciągu kilku minut. Właściciele parku zadbali również o to abyśmy również wyglądali jak pozostała część pracowników i otrzymaliśmy dodatkowy, biały uniform.

Tankowanie drona do oprysku

Pierwsze loty dezynfekujące z drona w Energylandii

Po ustaleniu tras lotu oraz wyliczeniach dotyczących możliwości sprzętowych rozpoczęliśmy pierwsze loty. Na początek wybraliśmy miejsca gdzie było więcej wolnej przestrzeni aby sprawdzić poprawne działanie drona w powietrzu. Wszystko było w porządku, oprysk z czterech dysz rozpylał się równomiernie. Początkowe trasy wykonaliśmy manualnie. W pełni załadowany dron waży prawie 25 kilogramów, dlatego przydatne, a nawet konieczne było doświadczenie operatora do wykonania dezynfekcja parku rozrywki z drona. Testowo przelatywaliśmy przez wąskie bramy – aby sprawdzić jak zachowa się sprzęt przy wylocie i otrzymaniu podmuchu. Na szczęście wszystko poszło po naszej myśli, dron słuchał się operatora i wykonywał stabilny lot.

Dezynfekcja w parku rozrywki

Smoczy Gród – Dezynfekcja w Energylandii

Dezynfekcja parku rozrywki (fot. Energylandia)

Dezynfekcja parku rozrywki z drona

Dezynfekcja wejścia do parku rozrywki (fot. Energylandia)

Po kilku lotach manualnych zaplanowaliśmy trasę do automatycznego lotu, tam gdzie uznaliśmy, że będzie to opłacalne i bezpieczne. Niektóre z miejsc są wolne od przeszkód w postaci lamp, drzew, budynków czy fragmentów atrakcji dlatego uznaliśmy, że czas wykorzystać pełen potencjał sprzętu. Po kilku godzinach zaprogramowaliśmy odpowiednio drona do tego aby część operacji wykonywał automatycznie. Wytyczyliśmy trasy lotu, prędkość i wysokość lotu oraz wgraliśmy mapy do drona. Ponownie sprawdziliśmy czy dron zachowuje się tak jak tego oczekiwaliśmy i ponownie sukces! Oczyszczanie parku rozrywki z drona będzie odbywało się po części automatycznie, a operator będzie pełnił rolę osoby pilnującej prawidłowości przebiegu całej operacji.

Dezynfekcja parku rozrywki Energyladnia z drona (fot. Energylandia)

Zobaczcie pełen materiał wideo z tego jak Energylandia przygotowała się do otwarcia swojego parku. Ujęcia drona na tle roller-costerów wyglądają niesamowicie. Dziękujemy właścicielom za zaufanie i zapraszamy do zobaczenia przy kolejnych projektach.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą usługą oprysku z drona i kontaktu w sprawie wynajmu dronów:

668-423-647 / kontakt@droniq.pl

https://youtu.be/Hrm1O3SImww

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.