Zamknij

5 lipca 2019

Badanie smogu dronem

Badanie smogu dronem – co to jest?

 

Badanie smogu dronem wykonujemy za pomocą dronów ze specjalnymi czujnikami. Dzięki temu mamy możliwość wykrycia zanieczyszczeń wydobywających się z kominów. Pomiar zanieczyszczeń dronem to szybkie i skuteczne narzędzie do wykrywania trucicieli. Gęsty dym z komina nie zawsze oznacza spalanie substancji zabronionych i może on wynikać ze złej techniki rozpalania. Dzięki wykorzystaniu dronów możemy wskazać miejsca gdzie spalane są plastiki, mokre drewno lub produkty z PCV. Wykorzystanie dronów do walki ze smogiem znacznie skraca czas przeprowadzania kontroli oraz dokładnie wskazuje ognisko zanieczyszczeń. Zapraszamy do zapoznania się z zasadą działania tego rozwiązania.

 

Jak wykonuje się badanie zanieczyszczeń dronem?

 

Dron wyposażony w specjalny czujnik wykonuje lot nad kominem, z którego wydobywa się dym. Czujnik umieszczony w dronie rozpoznaje wchłonięte z dymu substancje i na zewnętrznym ekranie pokazuje jakie związki zostały wykryte.
Dzięki temu strażnicy miejscy, którzy uczestniczą w akcji mogą wejść do wskazanego przez nas budynku i przeprowadzić kontrolę. To rozwiązanie sprawia, że strażnicy nie muszą muszą wchodzić do każdego budynku tylko do wskazanego przez nas gdzie zostały wykryte niebezpieczne substancje co znacznie przyspiesza pracę.

Lot dronem nad kominem, z którego wydobywa się dym pozwala na sprawdzenie czy w piecu spalane są śmieci czy czyste paliwo. Pobranie próbki dymu trwa około 10-15 sekund i praktycznie w czasie rzeczywistym daje wynik pomiaru.

Drugą opcją jest tworzenie map miast zanieczyszczenia powietrza. W tym przypadku dron lata na wybranym obszarze i dokonuje pomiarów. Następnie uzyskane dane są przetwarzane i prezentowane w formie mapy zanieczyszczeń.

 

Co wykrywa dron do badania smogu?

 

To jakie związki potrafi wykryć czujnik zależy od producenta. Są na rynku rozwiązania, które potrafią wskazać jedynie podstawowe pyły zawieszone (PM). Używanie takich dronów niema większego sensu przy badaniach kiedy poziom zanieczyszczenia jest przekroczony o setki procent ponad normę.

Czujnik, który wykorzystujemy potrafi wskazać następujące związki:

A) Lotne związki organiczne 
B) Pyły zawieszone PM1, PM2.5, PM10
C) Formaldehyd 
D) Chlorowodór
E) Amoniak
F) Chlorek Wodoru

Oprócz tego z drona przekazywane są takie informacje jak: temperatura, wilgotność, lokalizacja.
Taka kombinacja czujników sprawia, że jest to kompleksowy zestaw, który jest w stanie stwierdzić czy w palenisku spalane jest czyste paliwo czy śmieci takie jak na przykład lakierowane drewno, ramy z PCV, mokre drewno, folia, plastikowe butelki,

 

Ile kosztuje dron do badania smogu?

 

Dron, którym wykonywane jest badanie smogu kosztuje od 25 000 do 50 000. Do tego należy doliczyć czujnik za ok. 40 000 zł oraz zestaw baterii ok. 10 000zł. Do inspekcji przydaje się drugi nawigacyjny od 4000 do 25 000 zł.
Cały zestaw, do przeprowadzania monitoringu niskiej emisji kosztuje więc około 100 000zł.
Badanie smogu z powietrza wykonujemy zwykle przez 2 operatorów. Jeden z nich odpowiada za lot dronem antysmogowym, drugi pracuje jako nawigator i pomaga pierwszemu operatorowi w unikaniu przeszkód oraz odpowiednim, bezpiecznym ustawieniu się przy kominie aby pobrać próbki.
Największym zagrożeniem przy wykonywaniu misji antysmogowych jest wysoka możliwość zderzenia się z przeszkodami typu: liny, anteny, kominy oraz częste występowanie zakłóceń. To wszystko sprawia, że mało doświadczeni operatorzy mogą nie poradzić sobie z np. z silnym podmuchem wiatru. W konsekwencji jeden zły ruch może skończyć się rozbiciem całego drona oraz zwykle uszkodzeniem dachu lub innych przeszkód.

Badanie smogu – usługa

W Droniq.pl nie wykonujemy badań smogu dronem. Nie prowadzimy sprzedaży czujników smogowych do dronów. Zapytaj o nasze pozostałe usługi takie jak filmowanie z drona, zdjęcia z drona, inspekcje z powierza, szkolenia i kursy na drona.

 

Autor:

Specjaliści od dronów

Napisz lub zadzwoń jeśli chcesz porozmawiać o stosowaniu dronów. Zamów jedną z usług dronowych lub szkolenia.