Zamknij

Podstawowe ustawienia w dronie

Każdy operator zastanawia się na początku jakie są najlepsze ustawienia do nocnych zdjęć z drona. Nocne zdjęcia z drona wymagają od operatora przede wszystkim manualnych ustawień kamery. Próbując wykonać je w trybie automatycznym, najczęściej wyjdą zdjęcia nieostre, rozmazane lub zaszumione.

W tym wpisie opiszę jakie opcje są do wyboru w dronach DJI oraz na co należy zwrócić uwagę przy zmianie parametrów podczas lotów po zmroku. Po krótkiej lekturze nocne zdjęcia z powietrza nie będą już stanowiły problemu nawet dla początkującego operatora. Zapraszam.

Rób zdjęcia w formacie RAW

O wyższości formatu RAW nad JPG można przeczytać w poprzednim wpisie jednak dla porządku należy o tym wspomnieć. Jeżeli chodzi o ustawienia dotyczące zdjęć z powietrza to jest to wręcz podstawa jak włożenie baterii do drona przed startem. Tak więc przed samym lotem sprawdź czy kamera w dronie będzie zapisywała zdjęcia w pożądanym przez nas rozszerzeniu RAW czy skompresowanym JPG.

Odpowiednia kombinacja ISO i Shutter

Najważniejsze ustawienia jakie mamy do dyspozycji do ISO oraz Shutter.

ISO oznacza czułość na światło. Im mniejsza wartość ISO (w dronach DJI zaczyna się od wartości 100) tym zdjęcie będzie ciemniejsze i aby uzyskać dobre zdjęcie należało będzie je dłużej naświetlić. Można zaryzykować stwierdzenie, że im mniejsze ISO tym również lepsza jakość zdjęcia. Przy wyższych wartościach np. 1600, na zdjęciach mogą pojawić się szumy, które ciężko będzie usunąć w postprodukcji. 

Shutter to migawka, a ustawieniu podlega czas przez jaki jest otwarta czyli jak długo będzie wykonywane zdjęcie. Im większy czas otwarcia migawki tym jaśniejsze będzie zdjęcie. W przypadku dronów wysoka wartość migawki (np. 2-3 sekundy) może oznaczać rozmazane i nieostre zdjęcie. Dzieje się tak dlatego, że dron często nie jest w stanie utrzymać dokładnie swojej pozycji podczas wykonywania zdjęcia. Ruch drona może być spowodowany przez wiatr, niedokładność GPS czy rozkalibrowany kompas. Kolejną przyczyną rozmazanych fotografii będą obiekty, które są w ruchu podczas robienia zdjęć.

Na przykład:
Przy ustawieniu shutter na 2 sekundy, podczas wykonania zdjęcia ulicy gdzie poruszają się samochody, na zdjęciu pojawi się “narysowany” strumień światła z jadących pojazdów. Przy 3 sekundach ten strumień będzie jeszcze dłuższy.

Ustawienie szczytu ostrości 

Przed samym wykonaniem zdjęcia należy pamiętać o odpowiednim jego wyostrzeniu. W dronach DJI dostępne jest ostrzenie automatyczne (AF- Auto Focus) oraz ręczne (MF – Manual Focus). Klikając w ekran naszego urządzenia na miejsce/obiekt, które chcemy aby było wyostrzony. W przypadku nocnych zdjęć aparat może sobie z tym nie poradzić i należy przestawić się na ustawienie manualne i wybrać punkt ostrości ręcznie za pomocą suwaka, który pojawił się z prawej strony. 

Balans bieli

Rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest ustawienie balansu bieli (White Balance). W przypadku wykonywania nocnych zdjęć można zdać się na tryb Auto. Działa on dobrze, a pozostałe tryby lepiej się sprawują w dzień lub przy sztucznym oświetleniu. Tak więc tutaj jedynie sprwadzamy czy ustawienie jest na AWB. 

Tryb robienia zdjęć

W dronach DJI jest ciekawa opcja, która pozwala na automatyczne wykonanie zdjęć z różnym ustawieniem ekspozycji, a później na połączenie ich w jedno zdjęcie lub po protu wybranie odpowiedniego. Jeżeli nie wiesz czy ustawiłeś wszystko prawidłowo, możesz skorzystać z opcji AEB – 3 lub 5. Dron po naciśnięciu migawki wykona 3 lub 5 zdjęć odpowiednio z dużo mniejszym, nieco mniejszym, zerowym, nieco większym i dużo większym ustawień ekspozycji (EV). W taki sposób za pomocą jednego przycisku otrzymamy kilka zdjęć. Należy jedynie pamiętać, że tak wykonane zdjęcia będą zapisywały się dłużej niż jedno zrobione ręcznie i przez kilka sekund nasz aparat będzie zajęty. 

Postprodukcja czyli edycja zdjęcia

Po wykonaniu zdjęcia w formacie RAW jesteśmy w stanie oddać je dalszej obróbce. Najbardziej popularnymi programami do edycji zdjęć jest Lightroom i Photoshop, jednak jest wiele darmowych rozwiązań również na smartfony, które pozwolą na wydobycie najlepszych szczegółów z wykonanego zdjęcia. 

Przykład poniżej:



Nocne zdjęcie z drona przed obróbką:


To samo zdjęcie z drona po obróbce graficznej.


Prawda, że to dwa zupełnie inne zdjęcia?


Podsumowanie – Najlepsze ustawienia do nocnych zdjęć z drona



Najważniejszymi elementami w przypadku nocnych zdjęć z drona jest odpowiednie dobranie parametru ISO oraz Shutter oraz ostateczna obróbka zdjęcia. Nie można jednak zapominać o elemencie najważniejszych spośród wszystkich o których tutaj pisaliśmy. Mowa oczywiście o praktyce. Nawet najlepsza teoria nie zastąpi praktyki tak więc ładujemy baterie i do dzieła! Zobaczcie nasze nocne zdjęcia w galerii.



ZAPRASZAMY
DO WSPÓŁPRACY

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń aby się z nami skontaktować.