Zamknij

Co to jest panning?

Panning czyli inaczej panoramowanie jest techniką wykonywania zdjęcia, który polega na sfotografowaniu ruchomego obiektu tak aby sam był ostry i wyraźny, a tło pozostało rozmyte. Tak wykonane zdjęcia wyglądają na dynamiczne oraz spektakularne ale należą raczej do kategorii trudnych do wykonania. W tym wpisie dowiesz się jak zrobić panning z drona.

 

Nałóż odpowiedni filtr ND

Zanim podniesiemy drona w powietrze musimy wyposażyć się w filtr ND o wysokiej wartości. Do wykonania panningu z drona potrzebujemy filtr ND32 lub ND64. Filtr szary (ND) wydłuża czas otwarcia migawki co pozwala na wykonanie zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania.

 

Idealna prędkość w stosunku do fotografowanego obiektu

Aby zdjęcie typu panning z drona nam wyszło nasz dron musi być w ruchu. Prędkość lotu musi być identyczna jak prędkość poruszającego się obiektu, który chcemy sfotografować. Prawdopodobnie na początku samym wyzwaniem będzie utrzymanie odpowiedniej prędkości. Jeżeli nie jesteś w stanie dogonić obiektu – włącz tryb SPORT. Testy najlepiej wykonywać na prostej drodze, po uprzednim sprawdzeniu przeszkód. 

 

Ustawienie ostrości na obiekcie

Kiedy przećwiczyliśmy już lot z odpowiednią prędkością i udaje nam się utrzymywać obiekt w kadrze możemy przejść do wykonania zdjęcia. Przed samym naciśnięciem spustu musimy kliknąć na ekran dokładnie tam gdzie znajduje się nasz obiekt aby AutoFocus ustawił się w tym punkcie. To głównie od tego gdzie wyostrzymy zależeć będzie czy nasze zdjęcie będzie ostre tam gdzie chcemy.

 

Zdjęcie w formacie RAW

Zdjęcia, które wykonujemy musimy zapisać w formacie RAW tak aby można było je później obrobić. 

 

Praktyka panningu z drona

Oczywistym jest, że najważniejsza w tej technice jest praktyka. Prawdopodobnie na początku ćwiczeń panningu z drona 90% wykonanych zdjęć nie będzie nadawała się do publikacji albo nawet edycji. 
Najczęściej fotografowanymi obiektami będą samochody. W przypadku ćwiczeń w pobliżu drogi warto zadbać o bezpieczeństwo. Praktykując warto trzymać się poza jezdnią i fotografować obiekty pod kątem. Pamiętajcie o wybraniu odpowiedniej wysokości tak aby lecąc z dużą prędkością nie uderzyć w przydrożne drzewa czy słupy. 

 

Podsumowanie – Panning z drona

Aby prawidłowo wykonać zdjęcie panning z drona należy pamiętać o 3 najważniejszych elementach: Założeniu filtru ND, utrzymaniu identycznej prędkości lotu drona w stosunku do fotografowanego obiektu oraz wyostrzeniu tuż przed wykonaniem zdjęcia. Ostatnim elementem jest praktyka. Po kilkunastu lotach coraz więcej zdjęć powinno wyjść prawidłowych.

Gdzie znaleźć przykładowe zdjęcia? Niekwestionowanym liderem wykonywania zdjęć w tej technice jest p. Rafał Ganowski. Więcej zdjęć znajdziecie na jego profilu. 

 

ZAPRASZAMY
DO WSPÓŁPRACY

Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń aby się z nami skontaktować.